SmartYou https://www.smartyou.pl Google Ads i Facebook Ads - Prowadzimy dochodowe kampanie linków sponsorowanych. Sprawdź jak wycisnąć ze swojego konta jeszcze więcej efektów! Tue, 05 Mar 2024 14:07:25 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.3 Proces Onboardingu w SmartYou – jak to robimy? https://www.smartyou.pl/blog/proces-onboardingu-w-smartyou-jak-to-robimy/ https://www.smartyou.pl/blog/proces-onboardingu-w-smartyou-jak-to-robimy/#respond Wed, 14 Feb 2024 10:12:00 +0000 https://www.smartyou.pl/?p=12775 Dopracowany proces onboardingu to bardzo ważny element rozwoju każdej agencji marketingowej niezbędny, gdy firma chce rosnąć. Pozyskiwanie kolejnych pracowników to większe moce przerobowe, a co za tym idzie – możliwość obsługiwania większej liczby klientów. Zapraszam za kulisy naszej agencji – dziś podzielimy się know-how na temat wdrażania nowych pracowników.

Z tego artykułu dowiesz się:

SmartYou vs onboarding

W SmartYou pracuje obecnie ponad 20 osób, więc mieliśmy już sporo okazji do dopracowania procesu onboardingu w kontekście każdego z kluczowych stanowisk. W swojej historii zatrudniliśmy osoby o różnych poziomach doświadczenia – począwszy od pracowników pragnących stawiać u nas pierwsze kroki na polu marketingu online, a skończywszy na profesjonalistach z wieloletnim stażem. 

Onboarding ma dla nas duże znaczenie pod kątem przekazania nowemu pracownikowi pełnej niezbędnej wiedzy, zapoznania go z naszym know-how i podejściem zero-waste. Niekiedy wymagane jest także oduczenie zrekrutowanej osoby pewnych niespójnych z naszą metodologią pracy nawyków i zastąpienie ich nowymi.

Długość onboardingu dostosowujemy do konkretnej osoby – jej aktualnej wiedzy i doświadczenia – i przeważnie nie trwa on dłużej niż 3 miesiące. Formalnie jest to też okres próbny dla osoby nowozatrudnionej.

Jak przebiega proces onboardingu w SmartYou?

Krok pierwszy – rekrutacja

Rozpoczynamy od stworzenia ogłoszenia przygotowanego w zależności od poszukiwanej osoby. W ogłoszeniu znajdzie się zawsze:

  • konkretne stanowisko do obsadzenia – Specjalista SEM, Specjalista Paid Social, Account Manager etc,
  • informacja o wymaganym poziomie doświadczenia,
  • widełki zarobkowe.

Rekrutacja składa się z kilku etapów i opiera się m.in. na krótkiej video-rozmowie (aby pogłębić informacje widoczne w CV kandydata) oraz zadania praktycznego (do wykonania „w domu”). Każdy kandydat może liczyć na feedback odnośnie do wykonanego zadania.

Więcej informacji można zawsze znaleźć w naszej zakładce kariera.

Byłam pozytywnie zaskoczona profesjonalizmem w zakresie onboardingu w Smart You, ponieważ na podstawie oceny moich kompetencji w określonych dziedzinach, stworzono dla mnie specjalny harmonogram szkoleń i materiałów do przerobienia. Dzięki temu miałam możliwość podszlifowania moich umiejętności, zapoznałam się z dobrymi praktykami w firmie SY oraz mogłam lepiej poznać zespół SEM, ponieważ to z nimi były przeprowadzane mini szkolenia.

Kolejnym elementem, który pomógł mi w integracji była realna opieka „Buddiego”, z którym najpierw spędziłam 3 dni biurze lepiej go poznając, a w kolejnym etapie mogłam go pytać o dowolne kwestie, na które odpowiadał mi bardzo szybko oraz z należytą uwagą i zaangażowaniem. Myślę, że taka zaufana osoba jest niezwykle ważna dla nowej osoby. Na początku zatrudnienia ciężko jest zapamiętać funkcjonalność wszystkich programów i wszystkie informacje podczas szkolenia – pojawia się wiele pytań, na które mój Buddy dzielnie i cierpliwie odpowiadał, nie dając mi poczucia, że się narzucam i nie odsyłając mnie do materiałów firmowych (w których na początku także można się było pogubić).

Delfina Flegel sem specialist

Krok drugi – zapoznanie z teamem

Gdy rekrutacja zakończy się sukcesem, to na kilka pierwszych dni zapraszamy nowego specjalistę do naszego biura we Wrocławiu. Jeśli pracownik mieszka poza Wrocławiem, to firma pokrywa koszty dojazdu i noclegu.

Obecnie możliwa jest praca w systemie zdalnym, natomiast i tak bardzo ważne jest dla nas poznanie się z nowym pracownikiem na żywo. Spotkanie twarzą w twarz skraca dystans i pozwala na wprowadzenie bardziej przyjaznej atmosfery.

Na spotkaniu zapoznawczym w biurze omawiamy panujące u nas zasady, zapoznajemy pracownika z CEO oraz dwoma osobami, pod których skrzydła trafi nowy specjalista:

  • Team Leader – kierownik zespołu (np. specjalistów SEM),
  • Edu Buddy – osoba odpowiedzialna za proces wdrażania w kontekście edukacyjnym W niektórych przypadkach Team Leader i Edu Buddy to jedna osoba.

Proces wdrożeniowy w Smart You przebiegł u mnie sprawnie i przyjemnie, z czego jestem bardzo zadowolony. Na starcie zostałem zaproszony na 3-dniowy wyjazd do siedziby firmy, który pozwolił mi szybko zapoznać się z zespołem, zarówno zawodowo, jak i osobowo.

Dodatkowo zostało zorganizowane wieczorne wyjście firmowe, które było doskonałym pomysłem na jeszcze większa integrację z ów zespołem. Proces edukacji standardów w firmie był klarowny i zrozumiały, dzięki czemu umożliwiło mi to szybkie dostosowanie się do nowego środowiska pracy.

Niezwykle cenię sobie wsparcie, jakie otrzymałem od mojego Team Leadera, który zawsze był gotów pomóc. Ogólnie rzecz biorąc, pierwsze trzy miesiące w SmartYou były inspirujące, co zaowocowało jeszcze większą ekscytacją na dalszą współpracę.

Krystian Białowąs paid social specialist

Krok trzeci – weryfikacja stanu wiedzy

Na początku osobę zrekrutowaną prosimy o wypełnienie szczegółowego arkusza, w którym ocenia ona swój stan wiedzy (z podziałem na narzędzia i tematy edukacyjne). To pozwala na odpowiednie dostosowanie procesu edukacyjnego.

Te dane służą nam ogólnej orientacji, ale nie mamy gwarancji, że nowy pracownik wszystko ocenił zgodnie ze stanem faktycznym. Nie ze złej woli, ale w przypadku, gdy zagadnienie jest szersze, niż można zakładać, łatwo o taką pomyłkę. Nawet elementy ocenione najwyżej również poddajemy weryfikacji. Zajmuje to oczywiście mniej czasu niż wykładanie całości danego tematu od podstaw. 

Jeśli nowy pracownik nie miał wcześniej w ogóle styczności z potrzebnymi zagadnieniami (czyli aplikował na stanowisko juniorskie), to oczywiście przyjmujemy tutaj wstępnie poziom zerowy.

Proces onboardingu był bardzo dobrze ułożony i od razu wiedziałam czego mogę się spodziewać. Z uwagi na to, że mieszkam daleko, na pierwsze 3 dni pracy zostałam zaproszona do Wrocławia, gdzie osobiście poznałam część zespołu. Od razu też spojrzałam z team-leaderką na procesy z lotu ptaka.

Generalnie, od razu SmartYou mnie kupiło super atmosferą, ponieważ te trzy miesiące to były rozmowy zapoznawcze z teamami, dawka wiedzy i wsparcia, pyszne jedzenie i wyjście na drineczka. Czułam się od razu przyjęta do zespołu i rozmawialiśmy ze sobą, jakbyśmy się znali kilka lat.

Najbardziej doceniam w okresie onboardingu stworzenie bezpiecznej przestrzeni do zadawania pytań i ani razu nie miałam poczucia, że zadaję głupie pytania. Team leaderka/ Edu Buddy dawała cyklicznie bardzo pomocny feedback i wiedziałam, nad czym mam pracować, ale to działało w dwie strony, co szczególnie mi się podobało. Pod koniec okresu próbnego miałam poczucie, że zaadresowałam wszystkie wątpliwości, mogłam wejść w proces bez presji i poczucia niedosytu.

Marianna Gusz account manager

Krok czwarty – proces edukacji

W procesie edukacji bierze udział każdy specjalista, dzięki temu zespół może się bliżej poznać, a nowy pracownik ma szansę zaprezentować swoje indywidualne podejście w ramach danego tematu.

W ramach procesu omawiamy odpowiednią ścieżkę edukacyjną dotyczącą głównego obszaru nowego pracownika (np. obsługa klienta), ale również wdrażamy go w narzędzia do zarządzania zadaniami i komunikowania się, z których korzystają wszyscy w firmie. Przedstawiamy także SmartSkrypty i naszą gwarancję zero-waste, która dla każdego w firmie stanowi punkt odniesienia.

Każdy temat szkoleniowy składa się z kluczowych elementów:

  • wprowadzenia osoby wdrażanej w teorię w formie pogadanki lub zapoznania się przez nią ze wskazanymi materiałami edukacyjnymi
  • odpowiedzi na ewentualne pytania pojawiające się na tym etapie,
  • oddelegowania pracownika do zadania praktycznego np. utworzenia kampanii marketingowej z odpowiednią metodą kierowania,
  • weryfikacji zadania przez osobę szkolącą i przedstawienie odpowiedniego feedbacku z możliwością poprawek.

Warto nadmienić, że raz w tygodniu w naszej agencji odbywają się godzinne tzw. „sesje EDU” podczas których pracownicy z różnych działów przedstawiają dane zagadnienia. To mogą być np. nowinki techniczne czy ciekawe rozwiązanie problemu, z którym się borykali. Tego rodzaju spotkania są u nas nagrywane dla celów edukacyjnych i świetnie sprawdzają się również jako materiały onboardingowe.

Proces onboardingu wspominam bardzo dobrze. Pierwszy raz miałam do czynienia z tak dobrze i skrupulatnie rozpisanym onboardingiem i tak dużym wsparciem ze strony różnych osób w firmie.

Do SmartYou trafiłam z kilkuletnim doświadczeniem w performance marketingu, więc większość poruszanych tematów nie była dla mnie nowością, ale zaplanowany czas na wdrożenie pozwolił mi na zgłębienie pewnych aspektów, na które wcześniej brakowało czasu i uporządkowanie swojej wiedzy.

Był to też świetny czas pod kątem możliwości zapoznania się na spokojnie z wszelkimi procedurami i metodologią pracy, dzięki czemu po 3 miesiącach płynnie przyszłam do samodzielnej pracy na kontach klientów. Nad całym procesem wdrożenia czuwała Team Leaderka, która zawsze znajdowała czas by omówić wszelkie moje wątpliwości i odpowiedzieć na pytania oraz udzielać potrzebnego feedbacku.

Kornelia Jędra senior paid social specialist

Krok piąty – cykliczny feedback

Edu Buddy zbiera dokładny feedback od wszystkich specjalistów, którzy byli „nauczycielami” osoby onboardowanej.

W toku procesu szkoleniowego co około miesiąc miejsce ma rozmowa, na której:

  • obecna jest osoba onboardowana, Team Leader i Edu Buddy,
  • podsumowujemy, co udało się zrobić, na jakim etapie procesu edukacji się znajdujemy i co będzie się dziać w ramach kolejnych kroków,
  • przekazujemy tej osobie feedback – mówimy, co nam się podobało, a nad czym trzeba jeszcze popracować,
  • prosimy również o feedback od nowego pracownika – pytamy m.in., jak można ulepszyć proces edukacji i jakie widzi plusy i minusy w nowym miejscu pracy.

W ramach tego rodzaju spotkań przekazujemy też decyzję o potencjalnym przedłużeniu współpracy. Jej podjęcie wymaga czasu z racji na konieczność weryfikacji poszczególnych lekcji i ich efektów, dajemy też czas pracownikowi, by zdecydował, jak się czuje w zespole. Obopólna dyskusja o przedłużeniu współpracy może mieć miejsce po prawie miesiącach onboardingu. Z naszych doświadczeń wynika, że najczęściej okres onboardingu stanowi przypieczętowanie decyzji podjętej na początku. Dobrze skonstruowany proces rekrutacyjny pozwala nam już na tym etapie wyszukiwać osoby pasujące do naszego zespołu.

Krok szósty – witamy na pokładzie

Jeśli wszystkie poprzednie etapy przebiegły pomyślnie i z obu stron jest chęć kontynuowania współpracy, to onboarding uznajemy za zakończony sukcesem. Zostały jeszcze do dopięcia pewne formalności tzn.:

  • przedłużenie umowy o pracę bądź B2B
  • dopisanie pracownika do naszego systemu benefitów. W ich ramach oferujemy Multikafeterię, Multisport, Medicover, budżet i dni szkoleniowe. Oprócz tego mamy też SmartPointy, czyli punkty, które każdy pracownik może (ale nie musi) przekazać innemu pracownikowi w ramach podziękowania za pomoc w danym miesiącu. Punkty te są walutą do wykorzystania w wybranych sklepach i portalach internetowych. Oprócz tego pracownicy zyskują dostęp do wciąż uzupełnianej o ciekawe publikacje branżowe Smart biblioteczki i realny wpływ na to, co się w niej znajdzie.
  • zaproszenie pracownika na wyjazdy integracyjne, które odbywają się u nas cyklicznie. Pozwalają zespołowi poznać się na stopie prywatnej i w jeszcze luźniejszej atmosferze.

Onboarding zakończony – witamy pełnoprawnego członka zespołu SmartYou

Oczywiście na tym etapie edukacja się tutaj nie kończy, bo:

  • w indywidualnych przypadkach mogą być potrzebne kolejne lekcje doszkalające czy poruszające bardziej zaawansowane tematy,
  • każdy specjalista non-stop musi trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z dynamicznie zmieniającym się rynkiem oraz stale ewoluującymi narzędziami

Dobrze zaplanowany proces rekrutacji i onboardingu to podstawa efektywnego rozwoju firmy. Bardzo istotne w tym procesie jest:

  • jasne przedstawienie oczekiwań,
  • ocena aktualnych umiejętności i potencjału nowego pracownika,
  • cykliczna weryfikacja jego postępów.

Cały proces jednocześnie powinien stanowić odpowiednio skonstruowane sito, które pozwoli wybrać odpowiednią osobę kompatybilną z aktualną załogą agencji marketingowej. Sam fakt przejścia procesu w całości jest w znacznej większości gwarancją tego, że nowa osoba stanie się spójną częścią całego mechanizmu.


Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do zespołu SmartYou i doświadczeniem powyższego procesu na własnej skórze, zapraszamy do naszej zakładki kariera. Zawsze jesteśmy otwarci na zatrudnienie interesujących kandydatów, którzy wzbogaciliby nasz zespół swoim podejściem czy doświadczeniem. 

]]>
https://www.smartyou.pl/blog/proces-onboardingu-w-smartyou-jak-to-robimy/feed/ 0
Jak wyznaczyć KPI dla kampanii reklamowych? https://www.smartyou.pl/blog/jak-wyznaczyc-kpi-dla-kampanii-reklamowych/ https://www.smartyou.pl/blog/jak-wyznaczyc-kpi-dla-kampanii-reklamowych/#respond Thu, 30 Nov 2023 10:23:00 +0000 https://www.smartyou.pl/?p=12635 W jednym z ostatnich artykułów na naszym blogu Natalia wprowadziła czytelników za kulisy pracy agencji PPC oraz przedstawiła pierwsze kroki we współpracy z agencją. Ja chciałabym poszerzyć dziś ten temat o kolejny kluczowy element otwierający projekt, czyli brief. To on wskazuje cele dla przyszłych kampanii oraz zakłada wyniki, czyli inaczej – porusza kwestię KPI dla kampanii reklamowych.

W codziennej pracy z klientem zauważyłam, że temat KPI dla kampanii reklamowych nierzadko stanowi problem. Nie każdy ma świadomość, jak je wskazać, jak odpowiednio wyliczyć? No i w końcu – dlaczego nie zajmuje się tym agencja?

W tym tekście postanowiłam więc zgłębić temat, odpowiedzieć na powyższe pytania i wskazać, dlaczego tak ważne jest określenie wskaźników dla kampanii reklamowych. Ponadto podpowiem, jakie wskaźniki mogą być dla Ciebie pomocne i jak je wytypować, aby uwzględniały interesy i cele Twojego biznesu. 

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym w ogóle jest KPI dla kampanii reklamowych? 

KPI to akronim Key Performance Indicators, co w języku polskim oznacza Kluczowe Wskaźniki Efektywności. Pojęcie KPI jest popularne i często powtarzane, być może spotykasz się z nim nie pierwszy raz. KPI doczekały się niejednej klasyfikacji w zależności od specyfiki danej dziedziny czy branży.

Ja skupię się jednak na KPI dla kampanii PPC, czyli wymiernych wskaźnikach, które pozwalają ocenić efektywność realizowanych kampanii reklamowych prowadzonych w dowolnym kanale. W kolejnych częściach artykułu znajdziesz konkretne przykłady KPI wraz z informacjami, w jaki sposób należy je liczyć i interpretować.

Dlaczego KPI są ważne we współpracy z agencją? 

Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) są istotne, ponieważ:

  •  stanowią drogowskazy dla specjalistów, którzy zajmują się kampaniami reklamowymi, 
  • dają możliwość opracowania strategii dzięki wyznaczonym celom wraz z ich priorytetyzacją,
  • są szansą na ocenę skuteczności podjętych kroków, a także mierzenia postępu w realizacji założeń. To możliwe również dzięki naszym comiesięcznym raportom, w których wyszczególniamy najważniejsze wskaźniki.

W SmartYou, kierując się Gwarancją Zero Waste, skupiamy się na codziennej optymalizacji kampanii reklamowych, kładąc duży nacisk na rentowność działań.

To właśnie wyznaczone metryki pozwalają nam odpowiednio podejmować decyzje i dostosowywać działania na kontach, np. zwiększać lub zmniejszać budżet dla danej kampanii, dostosować maksymalne stawki za określone interakcje użytkowników czy dobierać strategie optymalizujące.

Dlaczego agencja nie może samodzielnie wskazać KPI dla kampanii reklamowych?

To pytanie pojawia się na etapie briefu nie raz. Odpowiadam  – nie ma lepszej osoby do tego zadania niż Ty, drogi Kliencie 🙂 KPI, oprócz tego, że mierzalne musi być odpowiednio dobrane do celów i specyfiki danego biznesu. Co mam na myśli? To klient wie najlepiej, jak funkcjonuje firma, jaką generuje marżę oraz koszty, a co za tym idzie – jakie cele powinny spełniać kampanie, by były korzystne dla przedsiębiorstwa. 

Jak więc wyznaczyć KPI? 

Wiemy już, czym są KPI, dlaczego tak ważne jest ich określenie oraz, w jaki sposób my jako agencja będziemy je wykorzystywać w swojej pracy. Zastanówmy się zatem, jak należy je określić. Nawiązując współpracę z agencją, przyświecają Ci określone cele, np.: 

  • zależy mi na większej sprzedaży,
  • chcę pozyskiwać dużo leadów,
  • usiłuję zwiększyć ruch na stronie,
  • mam zamiar dotrzeć do nowych odbiorców, którzy nie znają mojej marki, 
  • mogę obsłużyć większą  liczbę zamówień w wysokim sezonie.

Na tym etapie warto jest sprecyzować oczekiwania, dodając do nich element, który pozwoli je zmierzyć, np.: 

  • zależy mi na większej sprzedaży -> chcę uzyskać przychód 20% większy rok do roku,
  • chcę pozyskiwać dużo leadów -> mam zamiar zdobywać przynajmniej 150 leadów,
  • usiłuję zwiększyć ruch na stronie -> zależy mi, aby moją witrynę odwiedzało dziennie minimum 1000 użytkowników,
  • mam zamiar dotrzeć do nowych odbiorców, którzy nie znają mojej marki -> zależy mi, aby nowi użytkownicy stanowili 20% wszystkich klientów,
  • mogę obsłużyć większą  liczbę zamówień w wysokim sezonie – chcę, aby  wolumen transakcji w wysokim sezonie wzrósł o 50 zamówień rok do roku.

Tym samym Twoje cele zyskały element mierzalności. Pozostaje jednak pytanie –

kiedy ma się to stać? To kolejny kluczowy element celu – określenie go w czasie, np.: 

  • zależy mi na większej sprzedaży -> chcę uzyskać przychód 20% większy rok do roku -> po 6 miesiącach od uruchomienia kampanii chcę osiągnąć miesięczny przychód 20% większy w porównaniu do zeszłego roku,
  • chcę pozyskiwać dużo leadów -> mam zamiar  pozyskiwać przynajmniej 150 leadów -> zależy mi, aby pozyskiwać minimum 150 leadów na miesiąc.


Cele skonstruowane w ten sposób zawierają wszystkie ważne aspekty – są mierzalne, określone w czasie oraz istotne dla Twojego biznesu.

Poznaj pomocne wskaźniki w wyznaczaniu KPI

Określając KPI dla agencji, możesz też posłużyć się określonymi wskaźnikami marketingowymi, jak np.: 

ROAS  – to najpopularniejszy wskaźnik dla kampanii reklamowych, szczególnie dla e-commerce. Pozwala on określić stosunek kosztów poniesionych na reklamę do przychodu, który reklama wygenerowała. Tę metrykę podaje się jako liczbę (współczynnik ROAS) lub wartość procentową. Wzory przedstawiają się następująco:

kwota przychodów / kwota kosztów = współczynnik ROAS

kwota przychodów / kwota kosztów *100% = wartość procentowa ROAS

Przyjmując, że Twoje całościowe wydatki na kampanie wyniosły 20.000 zł, a kampania wygenerowała 250.000 zł przychodu. Jak kształtuje się ROAS?

250.000/20.000 = 12,5
250.000/20.000*100% = 1250% 

Czy taki ROAS jest satysfakcjonujący? Odpowiedź oczywiście zależy od Ciebie i Twojego biznesu, dlatego wyznaczając progowy współczynnik ROAS, warto pamiętać o kilku istotnych aspektach: 

  • pamiętaj, że koszt na reklamę to nie tylko budżet reklamowy  – powinien uwzględnić również wynagrodzenie dla agencji + ewentualne dodatkowe wydatki poniesione na reklamę, np. wynagrodzenie grafika odpowiedzialnego za kreacje reklamowe,
  • jako przedsiębiorca doskonale wiesz, że przychód nie równa się zysk –  wyliczając ROAS, uwzględnij koszty biznesu (nawet te nieoczywiste, jak np. cenę opakowań, magazynowania towaru itd.) 
  • jeśli praca na wzorze generuje trudności, zapamiętaj cenne pytania pomocnicze – “Ile muszą zarobić na każdą wydaną złotówkę?” “Ile muszę zarobić na każde wydane 100 zł?” – w odpowiedzi otrzymasz swój współczynnik ROAS.

COS –  jest podobną metryką do ROAS, ponieważ wyraża stosunek kosztu do pozyskanego przychodu, natomiast w nieco inny sposób, opierając się o poniższy wzór:

kwota kosztów / kwota przychodów*100%

CPA –  jest to średni koszt, który poniesiesz za uzyskanie określonej konwersji, np. wysyłkę leada. Istotne dla Ciebie konwersje powinny również pojawić się w określonych celach, np. połączenie telefoniczne, wysyłka leada, zamówienie testowego próbnika, rezerwacja konsultacji etc.

Jeśli chcesz przełożyć CPA na wzór, będzie się on przedstawiał następująco:

kwota kosztów / ilość konwersji

To oznacza, że koszt na poziomie 15.000 zł skutkujący uzyskaniem 500 konwersji, prowadzi do CPA na poziomie  30 zł.

Ustalając ten wskaźnik, należy sobie zadać pytanie “Ile mogę zapłacić za jedną konwersję?”. Warto też pamiętać, że w zależności od rodzaju konwersji, maksymalne CPA może się różnić, np. więcej jestem w stanie zapłacić za leada wygenerowanego przez formularz na stronie aniżeli za połączenie telefoniczne potencjalnego klienta.

Liczba pożądanych konwersji – określając cel dla kampanii reklamowych, możesz również posłużyć się satysfakcjonującą Cię liczbą konwersji w wyznaczonym budżecie i czasie. Ostatecznie przełoży się to na średnie CPA, natomiast być może będzie to ułatwienie w kontekście wyznaczenia celu. 

CPM – jest to metryka bardzo często wykorzystywana do mierzenia działań zasięgowych, ponieważ pozwala wyrazić koszt za tysiąc wyświetleń. 

CTR  – ten wskaźnik pozwala określić współczynnik pomiędzy  liczbą wyświetleń reklamy, a kliknięć w reklamę. Wskaźnik ten sam w sobie nie jest raczej częstym KPI, natomiast warto go śledzić, ponieważ pozwala on zbadać poziom dopasowania reklamy do oczekiwań odbiorcy. 

Współczynnik konwersji  – podobnie do CTR nie jest raczej częstym KPI, natomiast pozwala badać ile % użytkowników, którzy weszli w interakcję z reklamą, realnie dokonuje konwersji (w określonym oknie czasowym). 

O czym jeszcze należy pamiętać przy wyznaczaniu celów i określaniu KPI? 

  1. Nie bez powodu mówi się, że najlepsza opcja to “sky is the limit”. Należy jednak pamiętać, że cele powinny spełniać jeszcze jeden kluczowy element, czyli być osiągalne. Warto więc realnie spojrzeć na możliwości, opierając się między innymi o dane historyczne, znajomość rynku czy rekomendacje agencji. Zbyt wygórowane cele mogą obniżać potencjał działań i wpływać negatywnie np. na ich skalę. 
  2. Może zdarzyć się tak, że Twój biznes dopiero startuje lub brak wcześniejszych kampanii reklamowych powoduje niedobór danych historycznych – w tej sytuacji ważne jest określenie wskaźników zgodnie z potrzebami biznesu, natomiast częstą rekomendacją jest ich ponowna weryfikacja po pierwszych trzech miesiącach działań. Dzięki temu łatwiej można określić możliwości ich realizacji i wprowadzić ewentualne zmiany. 
  3. Twoje cele i KPI ulegają modyfikacji  – i nic dziwnego! Zmieniają się potrzeby klientów, realia rynku, sam Twój biznes. Pamiętaj jednak, aby poinformować o tym agencję. Tylko dzięki otwartej komunikacji możliwa będzie zmiana strategii i dostosowanie jej do nowych założeń. 
  4. KPI możesz wyznaczyć dla całości działań reklamowych lub obrać inne wskaźniki w zależności od np. rodzaju kampanii –  jeśli prowadzisz działania skierowane zarówno na sprzedaż, jak i budowanie rozpoznawalności marki, ich cele będą się różniły. W ustaleniu KPI w zależności od specyfiki działań z pewnością pomoże Ci agencja. 
  5. Reprezentant biznesu ma największą wiedzę, aby wyznaczyć cele – nie oznacza to jednak, że agencja nie może być wsparciem w tym procesie. Jeśli masz pytania lub trudności w tym zakresie, podziel się nimi z opiekunem projektu, który pomoże w tym kluczowym kroku rozpoczynającym współpracę. Kwestie związane z wyznaczeniem KPI dla kampanii reklamowych są na tyle istotne, że warto poświęcić im nieco czasu.
]]>
https://www.smartyou.pl/blog/jak-wyznaczyc-kpi-dla-kampanii-reklamowych/feed/ 0
Kampania brandowa w Google Ads – czym jest i czy warto się na nią zdecydować? https://www.smartyou.pl/blog/kampania-brandowa-w-google-ads/ https://www.smartyou.pl/blog/kampania-brandowa-w-google-ads/#respond Mon, 27 Nov 2023 09:45:00 +0000 https://www.smartyou.pl/?p=12587 Prowadzisz sklep internetowy i szukasz nowych rozwiązań dla swojego biznesu? A może widzisz, że konkurencja reklamuje się na nazwę Twojej firmy i chcesz temu zaradzić? Rozwiązaniem jest kampania brandowa w Google Ads.

Opinie na temat kampanii brandowych są podzielone. Sceptycy są zdania, że kampania brandowa nie jest im potrzebna, skoro po wpisaniu nazwy ich marki, na samej górze w wynikach organicznych wyświetla się ich strona internetowa. Natomiast reklamodawcy wskazują wiele korzyści związanych z uwzględnieniem tego typu kampanii w swoich działaniach. Jakie są plusy kampanii brandowej, a na co lepiej uważać?

Z tego artykułu dowiesz się:

Spis treści:

Kampania brandowa w Google Ads, czyli?

Kampania brandowa to, najprościej mówiąc, kampania w sieci wyszukiwania, która zawiera słowa kluczowe związane z Twoją marką. Zatem jeśli prowadzisz sklep internetowy o nazwie np. “Kraina magicznych zabawek” i zdecydujesz się na kampanię brandową, będzie ona bazowała na słowach kluczowych takich jak “kraina magicznych zabawek” oraz pokrewnych typu “kraina magicznych zabawek sklep”, “kraina magicznych zabawek pl”.

Czy warto uwzględnić kampanię brandową w strukturze kampanii Google Ads?

Jeśli zastanawiasz się, jakie są korzyści kampanii brandowych, oto kilka argumentów, które pomogą Ci zrozumieć, skąd bierze się ich popularność i dlaczego wiele firm decyduje się na takie rozwiązanie.

Lepsza widoczność w wyszukiwarce Google

Decydując się na reklamę brandową, jesteś w stanie zająć więcej przestrzeni w wynikach wyszukiwania, co zwiększa szanse, że klient trafi na Twoją stronę.

kampania brandowa 1
Rys. 1. Lepsza widoczność

Im więcej miejsca zajmuje Twoja reklama, tym mniej przestrzeni pozostaje dla reklam konkurencji. W ten sposób możesz przechytrzyć konkurentów, którzy wyświetlając się na frazy brandowe podobnych firm, chcą skusić potencjalnego klienta, aby zajrzał właśnie na ich stronę.

Obrona marki przed konkurencją

W wielu branżach konkurencja jest bardzo duża, a firmy prześcigają się w pomysłach na to, jak przyciągnąć do siebie nowych klientów. Jednym z tych sposobów jest “kradzież” klientów ich konkurentów. A jak to zrobić? Wyświetlając reklamy właśnie na frazy konkurencji. Warto dodać, że takie działania nie są zakazane, w związku z czym wiele firm decyduje się właśnie na taki krok.

Rys. 2. Ochrona przed konkurencją

Rezygnując z kampanii brandowych, w najgorszym przypadku możesz się przekonać, że wpisując w wyszukiwarkę nazwę swojej marki na 4 najwyższych pozycjach, pokażą się reklamy konkurencji, a dopiero poniżej wynik organiczny związany z Twoją stroną.

Niskie koszty

Cechą charakterystyczną kampanii brandowej są o wiele niższe koszty kliknięcia niż w kampaniach niebrandowych. Często można zaobserwować w nich także bardzo wysoki wynik jakości, szczególnie w ocenie strony docelowej, co z kolei prowadzi do niskiego CPC (Cost Per Click) wynoszącego nawet kilka lub kilkanaście groszy. Oczywiście jest to kwestia indywidualna. Przy dużej konkurencji koszty mogą wzrosnąć i w niektórych przypadkach osiągnąć kilka-kilkanaście złotych za kliknięcie.

Kontrola przekazu

Warto wspomnieć również o tym, że prezentując stronę w wynikach organicznych, nie masz 100% wpływu na to, co zostanie konkretnie wyświetlone. Treść opisów oraz nagłówki mogą być generowane automatycznie i bazować na tym, co roboty Google znajdą na danej podstronie. Inaczej jest z linkami płatnymi.

Tworząc odpowiednie treści opisów, nagłówków oraz komponentów reklam, masz kontrolę nad tym, co może się wyświetlić w wyszukiwarce. Jeśli więc chcesz pochwalić się promocją w sklepie, możesz od razu w reklamach wyświetlać taką informację oraz promować podstronę z rabatami.

W przypadku działań SEO musisz poczekać na indeksację takiej podstrony przez Google. Zatem tworząc kampanię brandową w Google Ads, zyskujesz większą kontrolę zarówno nad tym, co się wyświetla, jak i tym, gdzie bezpośrednio trafią potencjalni klienci.

Skuteczność

Bardzo często kampania brandowa osiąga o wiele lepsze wyniki w porównaniu do innych działań reklamowych na koncie. Kampanie tego rodzaju nierzadko odpowiadają za większość generowanych przychodów.

Kampanie brandowe mają wysoki ROAS, wysoki współczynnik konwersji, a przy tym bardzo niskie koszty za kliknięcie, a więc nawet przy małych nakładach finansowych jesteś w stanie osiągnąć świetne rezultaty.

Rys. 3. Skuteczność

Na co zwracać uwagę w przypadku kampanii brandowych?

Atuty przeważyły nad wadami takiego rozwiązania? Jeśli zdecydujesz się na stworzenie takiej kampanii, upewnij się najpierw, że wiesz, na co zwracać uwagę.

Słowa kluczowe

Kampanie brandowe można podzielić na:

  • kampanię stricte na brand – wyświetla się tylko na słowo kluczowe związane z daną marką. W takim przypadku należy dodać wyłącznie frazę kluczową w dopasowaniu ścisłym. Przykładowa reklama sklepu „Kraina Magicznych Zabawek” będzie się wyświetlać tylko wtedy, gdy ktoś wpisze w wyszukiwarkę Google hasło “kraina magicznych zabawek”. Fraza “kraina magicznych zabawek opinie o sklepie” nie spowoduje wyświetlenia reklamy.
  • kampanię na brand + słowa kluczoweta kampania z kolei wyświetla się szerzej na frazy takie jak np. “kraina magicznych zabawek maskotki dla dzieci”, “kraina magicznych zabawek sklep”

Taki podział kampanii rzeczywiście może sprawdzić się w przypadku, gdy Twój brand jest mocny i bardzo popularny, a sens takiego rozdzielenia jest zasadny. Rozdzielenie sprawdzi się wtedy, gdy obie kampanie mogą w znacznym stopniu różnić się skutecznością.

Wykluczenia w innych kampaniach

Jeśli chcesz analizować skuteczność kampanii brandowej:

  • nie dodawaj nazwy swojej marki do słów kluczowych w generycznych kampaniach,
  • dodaj w nich wykluczenie zawierające frazę z Twoim brandem.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ jeśli nie zastosujesz wykluczenia, może się okazać, że na frazy brandowe wyświetlają się reklamy w kampaniach generycznych. To z kolei spowoduje ograniczenia wyświetleń z Twojej specjalnie stworzonej kampanii, przez co ciężko Ci będzie analizować jej efektywność.

Analiza wyników

Porównuj skuteczność kampanii brand vs kampanii nonbrand. Wyniki Twojego konta Google Ads mogą być dla Ciebie satysfakcjonujące, ale po głębszej analizie okaże się, że za przytłaczającą większość przychodów odpowiada kampania brandowa i trzeba mocniej popracować nad pozostałymi kampaniami. Oczywiście każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie i w tym celu dogłębnie przeanalizować konto. Jest to jednak kwestia, z której warto zdawać sobie sprawę.

W jakich branżach kampania brandowa sprawdzi się najlepiej?

Jednym z głównych celów kampanii brandowej jest ochrona przed konkurencją.

Kampania brandowa sprawdzi się zatem w branży, w której obecna jest duża konkurencja, a Twoi konkurenci wyświetlają reklamy na słowa kluczowe innych podmiotów oraz na frazy związane z Twoją marką.

Przykładem takich sektorów może być branża:

  • odzieżowa,
  • obuwnicza,
  • zabawkowa,
  • spożywcza,
  • kosmetyczna,
  • meblarska.

Natomiast nie jest powiedziane, że jeśli działasz w niszy, to taka kampania nie ma sensu. Gdy masz niewielu konkurentów, warto także zastanowić się nad włączeniem kampanii brandowej, by znaleźć się krok przed konkurencją. Ponadto, jeśli niewielu konkurentów wyświetla reklamy na Twój brand, prawdopodobnie koszt za kliknięcie będzie także dość niski. Przy pomocy niedużych nakładów finansowych możesz chronić markę i kierować na swoją stronę potencjalnych klientów.

Jak prawidłowo skonfigurować kampanię brandową i czy warto?

Najważniejsze w całym procesie jest wydzielenie osobnej kampanii z frazami swojej marki i wykluczenie nazwy swojego brandu w innych kampaniach Google Ads. Zachowanie porządku w tym zakresie pomoże Ci w wyciąganiu prawidłowych wniosków i kontroli nad tym, na co wydajesz budżet.

Niezależnie, jakiego rodzaju kampanię brandową chcesz stworzyć – kampanię stricte brandową czy kampanię brandową trochę szerszą – pamiętaj o tym, żeby dodać słowa kluczowe w dopasowaniu ścisłym lub dopasowaniu do wyrażenia. Gdy dodasz frazy w dopasowaniu przybliżonym, nie będziesz mieć pewności, czy Twoja kampania nie wyświetli się na inne podobnie brzmiące słowa do twojego brandu.

Ostateczna decyzja, czy warto zainwestować w stworzenie kampanii brandowej, należy zawsze do klienta. Poznanie najważniejszych zalet tej kampanii, aspektów, na które warto uważać i zasad prawidłowej konfiguracji z pewnością ułatwi Ci proces decyzyjny. W zakresie tworzenia kampanii, analizy wyników i opieki nad kontem zawsze radzimy wsparcie fachowców, którzy czuwają nad każdą złotówką cennego budżetu. W razie potrzeby chętnie wesprzemy Twój biznes również w tym zakresie.

Tajniki Marketingu Zero-Waste!

Dowiedz się, czym jest GWARANCJA ZERO-WASTE w kampaniach online i poznaj instrukcję, jak NIE MARNOWAĆ budżetu reklamowego:

  • jak zwiększyć sprzedaż, zachowując ten sam budżet na reklamy Google i Facebook
  • jak zmniejszyć koszty reklam w duchu Zero-Waste, poprawiając sprzedaż

czytaj więcej

]]>
https://www.smartyou.pl/blog/kampania-brandowa-w-google-ads/feed/ 0
6 wskazówek – jak przygotować atrakcyjną grafikę dla Facebook Ads https://www.smartyou.pl/blog/skuteczne-facebook-ads/ https://www.smartyou.pl/blog/skuteczne-facebook-ads/#respond Fri, 27 Oct 2023 13:00:00 +0000 https://www.smartyou.pl/?p=12516 Facebook od dawna jest już nie tylko miejscem spotkań i celebrowania przyjaźni, ale dla wielu też serwisem, który pozwala skutecznie prowadzić biznes. Właściciele małych, średnich i dużych firm mogą dotrzeć tutaj ze swoją marką i produktami do właściwych odbiorców. Warunek? Efektywna i efektowna reklama. A że czasy zabawy wyłącznie słowem bezpowrotnie minęły, kluczem do sukcesu w kampaniach Facebook Ads jest aspekt wizualny. Jak przygotować atrakcyjną grafikę dla Facebook Ads? Oto poradnik, który pozwoli Ci zgłębić ten temat w kilku punktach.

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak przygotować atrakcyjną grafikę dla Facebook Ads – wyzwania dla reklamodawców

Skuteczna reklama na Facebooku zapewnia zwiększenie ruchu na stronie, poprawę świadomości marki, a w efekcie również wzrost sprzedaży.  Tworząc reklamę, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, np.:

  • miejsce jej wyświetlania, 
  • rozmiar, 
  • obrazy, 
  • styl, 
  • kompozycję, 
  • kolory, 
  • rodzaj fontu. 

Skąd jednak wiedzieć, co działa, a co sprawi, że wydasz swój budżet bezcelowo? Lub też inaczej ujmując – co wyróżni Twoją markę lub produkt?

Jeśli dopiero zaczynasz reklamować się na Facebooku lub chcesz ulepszyć swoje reklamy, zapoznaj się z naszymi 6 wskazówkami. Dowiesz się, jak przygotować atrakcyjną grafikę dla Facebook Ads i w pełni wykorzystać potencjał reklam w tym serwisie.

Skuteczne Facebook Ads #1 – ogranicz tekst do minimum

Pamiętając o tym, że użytkownicy chcą redukować czas spędzany na oglądaniu reklam, ogranicz liczbę treści na grafice do minimum. Ułatw swoim potencjalnym klientom zadanie i przedstaw im swój produkt lub usługę w wizualny sposób.

Co więcej, niestety wielu użytkowników zignoruje Twój post, gdy tylko zorientuje się, że to reklama, masz więc niewiele czasu na zwrócenie ich uwagi. 

Pamiętaj w takim razie, by:

  • zawsze skupiać się na pojedynczej wiadomości – nie próbuj umieszczać wielu ofert ani wartości w tej samej reklamie,
  • maksymalnie uprościć przekaz, który najlepiej przedstawia ofertę („50% rabatu na koszulki w ten weekend”), wydarzenie promocyjne („otwieramy nową placówkę”) lub konkretną wartość („darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień”),
  • przygotować grafikę, która ma na celu skłonić odbiorcę do interakcji oraz zgłębić wiedzę na dany temat. Nie musisz umieszczać wszystkich szczegółów oferty na grafice.

Na załączonym niżej przykładzie możesz dostrzec, że wystarczy jedno zdanie wyjaśnienia, do czego służy produkt i jaki rozwiązuje problem.

jak przygotować atrakcyjną grafikę dla Facebook Ads 1
Rys. 1. Źródło: biblioteka reklam Meta

Atrakcyjna grafika Facebook Ads #2 – używaj prostej i czytelnej typografii 

Tekst umieszczony na grafice powinien być nie tylko krótki i treściwy, ale także przyjemny dla oka. W tym celu użyj prostej typografii, aby treść reklamy okazała się czytelna bez wysiłku. Ekstrawaganckie, dekoracyjne fonty z jednej strony przyciągają uwagę, ale z drugiej odwracają ją też od głównego przekazu. Rozszyfrowanie fikuśnych liter może z kolei zająć internaucie więcej czasu.

Najlepiej sprawdzają się pogrubione czcionki bezszeryfowe. Jeśli nakładasz tekst na elementy wizualne, miej pewność, że zachowuje on czytelność. Pamiętaj, że pogrubione i kolorowe słowa odpowiednio zwiększają widoczność. 

Gdy znajdziesz font, który Ci się podoba, trzymaj się go. Używanie wielu różnych może rozpraszać uwagę, ogranicz się do jednej lub maksymalnie dwóch.

Załączony przykład pokazuje konsekwencję w użyciu fontów. Zachowana jest czytelność, a równocześnie wyróżnione są najważniejsze słowa. 

jak przygotować atrakcyjną grafikę dla Facebook Ads 2
Rys. 2. Źródło: biblioteka reklam Meta

Skuteczna grafika #3 – wykorzystuj kontrasty

Media społecznościowe są niczym stragan na kolorowym targu. Aby Twoje reklamy były widoczne i zrozumiałe, a produkty z Twojego “kiermaszu” mogły być zakupione, zastosuj techniki wizualne, takie jak stosowny kontrast. Jedną z najbardziej podstawowych technik kontrastowych, którą każdy może zastosować, jest użycie dwóch kolorów znajdujących się naprzeciwko siebie w palecie barw. Przeciwstawne odcienie, takie jak czarny/biały, niebieski/żółty lub czerwony/zielony, w naturalny sposób wydobywają to, co najbardziej widoczne. W ten sposób możesz wyeksponować tekst oraz obraz. 


W poniższym przykładzie zastosowany jest kontrast fioletu i pomarańczy, aby przyciągnąć spojrzenia na projekt reklamy na Facebooku. Zwróć także uwagę, że tekst dodatkowy jest często utrzymany w bieli, co stanowi kolejną opcję kontrastu. Pamiętaj, że kontrast kolorów sprawdza się, gdy tekst i obrazy są łatwe do odczytania.

Rys.3. Źródło: biblioteka reklam Meta

Skuteczne reklamy Facebook Ads #4 –  stosuj odpowiednie formaty

Reklamy na Facebooku mogą być wyświetlane w kilku różnych obszarach – trzy główne to: 

  • komputery stacjonarne, 
  • kanał mobilny,
  • prawa kolumna.

Każdy z nich ma swoje własne rozmiary i zalety. 

Kuszące jest zaprojektowanie jednej reklamy i przekształcenie jej tak, aby pasowała do wszystkich obszarów, ale ostatecznie zaszkodzisz jej skuteczności, ignorując specyfikę miejsca docelowego.

Wykorzystaj potencjał odpowiednich formatów do danych kanałów, aby lepiej przykuć uwagę odbiorcy.

Obecnie zalecane formaty grafik do reklam w Facebook Ads to:

  • Format 1:1 –  minimalne rekomendowane wymiary to 1080x1080px,
  • Format 9:16  –  minimalne rekomendowane wymiary to 1080x1920px,
  • Format 1,91:1 –  minimalne rekomendowane wymiary to 1200x628px.

Co istotne – w przypadku formatu 9:16 staraj się pozostawić około 16% (285 pikseli) górnej i dolnej części obrazu bez tekstu i logo, aby nie zasłaniać tych kluczowych elementów interfejsem z reklamy.
Poniższy przykład obrazuje, jak podobna reklama może prezentować się w różnych formatach. Jak widać, w tym przypadku wykorzystano dostępną przestrzeń na stworzenie ciekawej, przyciągającej spojrzenia wizualizacji. 

Rys.4. Źródło: biblioteka reklam Meta

Reklama Facebook Ads #5 – wykorzystaj mikrotargetowanie

Jednym z największych wyróżników Facebooka jest duża precyzja w kierowaniu reklam do potencjalnych klientów. Facebook jest w zasadzie bazą danych zawierającą:

  • zainteresowania ludzi, 
  • stanowiska pracy, 
  • lokalizacje,
  • wydarzenia z życia, 

więc na tej podstawie możesz ręcznie tworzyć kampanie reklamowe, aby były atrakcyjne dla ściśle określonych typów odbiorców. Ta praktyka nazywana jest mikrotargetingiem. Jedną z najcenniejszych wskazówek dotyczących projektowania reklam na Facebooku jest strategia pełnego wykorzystania mikrotargetingu. 

W przeciwieństwie do ogólnikowych reklam w środkach masowego przekazu reklamy na Facebooku można dopasować nawet do najmniejszej niszy, biorąc pod uwagę jej unikalne preferencje. Dostosuj obrazy, tekst reklamy, ton, schemat kolorów, a nawet produkty, które promujesz z myślą o cechach Twoich odbiorców.

W przykładowej graficę możesz zobaczyć, że jest ona kierowana bezpośrednio do wędkarzy, więc taka reklama z większym prawdopodobieństwem przykuje ich uwagę. 

jak przygotować atrakcyjną grafikę dla Facebook Ads 5
Rys.5. Źródło: biblioteka reklam Meta

Jak przygotować atrakcyjną grafikę dla Facebook Ads #6 – zadbaj o skojarzenia

Reklamy na Facebooku odzwierciedlają osobowość Twojego brandu, dlatego muszą być z nim spójne. Projekt reklamy powinien zawsze uwzględniać podstawy budowania marki i jej charakterystyczne elementy, czyli:

  • logotyp,
  • schemat kolorów,
  • markowa typografia,
  • kluczowe produkty lub usługi,
  • maskotki firmy.

Staraj się określić te obszary na początku tworzenia modelu biznesowego, aby odbiorcy już na starcie skojarzyli grafikę z Twoją marką. 

Na poniższym przykładzie możesz zobaczyć, jak Allegro dba o łączenie ich przekazu z marką. Na pierwszy rzut oka widoczna jest kolorystyka (pomarańcz i biel), logo, słynny slogan reklamowy “mają” oraz przedmiot oferty. Slogan “mają” pochodzi ze znanej kampanii, w której marka udowadnia, że “na Allegro wszystko mają”. 

jak przygotować atrakcyjną grafikę dla Facebook Ads 6
Rys.6. Źródło: biblioteka reklam Meta

Powyższe wskazówki mogą stanowić przewodnik w tworzeniu skutecznych grafik na Facebooku, które odznaczają się nie tylko atrakcyjnością, ale i są efektywne. Wdrożenie ich w życie pozwoli Ci zrozumieć, jak przygotować atrakcyjną grafikę dla Facebook Ads.

]]>
https://www.smartyou.pl/blog/skuteczne-facebook-ads/feed/ 0
Współpraca z agencją PPC – odciążenie czy dodatkowy obowiązek? https://www.smartyou.pl/blog/wspolpraca-agencja-ppc/ https://www.smartyou.pl/blog/wspolpraca-agencja-ppc/#respond Mon, 16 Oct 2023 09:22:00 +0000 https://www.smartyou.pl/?p=12496 Kampanie Google Ads, kampanie PPC – prowadzenie własnego biznesu wiąże się z licznymi obowiązkami i zakres prac obsługiwanych przez agencję SEM to jej niewielki wycinek. Jako świadomy właściciel firmy mierzysz się z wyzwaniami związanymi najpierw z pomysłem i opracowaniem strategii marki, następnie z zadbaniem o produkt lub usługę na poziomie planowania produkcji, procesów logistycznych, księgowości, zarządzania zespołem czy opracowania kanałów sprzedażowych.

W gąszczu obowiązków warto znaleźć również czas na wspomniane wcześniej kampanie Google Ads czy szerzej ujęte kampanie PPC. A jeśli brakuje czasu, który należy poświęcić na zaistnienie w świadomości internautów oraz widoczność w social mediach, to promowanie marki w sieci warto powierzyć specjalistom. W tym przypadku pomocna dłoń należy do agencji PPC. 

Tego dowiesz się z artykułu:

Agencja PPC – zapraszamy za kulisy 

Przy codziennym natłoku zadań perspektywa oddelegowania prowadzenia kampanii do agencji wygląda obiecująco. Zwłaszcza gdy planujesz równoległe działania w kilku kanałach. Ty zajmujesz się sprawami swojego biznesu, a kampanie przecież “robią się same”. To częsty mit, który z prawdą ma niewiele wspólnego. Co więc należy do obowiązków agencji SEM?

W poniższym artykule bezwzględnie rozprawimy się z popularnymi tezami na temat pracy agencji PPC. Rozstrzygniemy, co według naszego doświadczenia jest faktem, a co mitem i zasługuje, by znaleźć się na półce z beletrystyką. 

Dowiesz się, czy:

  • wystarczy zacząć, a później kampanie potoczą się same,
  • skuteczność działań zależy tylko od zainwestowanych środków,
  • ma znaczenie, kto zajmie się obsługą kampanii – właściciel firmy, wewnętrzny pracownik firmy czy agencja SEM.

Co wchodzi w skład obowiązków agencji PPC?

W SmartYou kierujemy się “kodeksem”, z którym kojarzą nas również nasi Klienci, a jest nim Gwarancja zero-waste. Współpracę rozpoczynamy więc od rozpoznania potrzeb potencjalnego Klienta i oczekiwań wobec działań PPC, co w późniejszym etapie pozwoli nam świadomie dysponować każdą cenną złotówką z Twojego budżetu. Zagłębiamy się w specyfikę danego biznesu, odkrywamy priorytety, a zespół specjalistów uważnie zapoznaje się z briefem. 

Po pierwsze, brief

Brief i jego zawartość to kluczowy początek efektywnej współpracy, dlatego tak ważne jest, aby był rzetelnie wypełniony. 

Co powinno znaleźć się w briefie?

  • najważniejsze produkty i usługi,
  • czynniki wyróżniające Twoją firmę na tle konkurencji (USP),
  • grupy docelowe,
  • obszar, na jakim planowane są działania,
  • dodatkowe informacje, np. o promocjach i rabatach, sezonowości oferty,
  • cele kampanii,
  • zakładane wyniki,
  • aspekty techniczne, takie jak wdrożenia czy wprowadzanie zmian na stronie.

Po drugie, konfiguracja kont reklamowych

Kolejny krok pracy agencji SEM to konfiguracja kont reklamowych. Po naszej stronie jest weryfikacja wdrożeń i dostępów, m.in. do:

  • Google Analytics, 
  • Google Tag Managera, 
  • Google Merchant Center, 
  • wdrożeń konwersji. 

Jeśli potrzebne są zmiany lub nowe wdrożenia, przygotowujemy instrukcje dla Ciebie lub Twojego dewelopera. Po dopięciu każdego elementu weryfikujemy, czy został zrealizowany, np. dokonując testowej transakcji.

Po trzecie, opracowanie struktury konta

Kolejnym etapem naszej pracy jako agencji PPC obsługującej Klienta jest opracowanie struktury konta dostosowanej do specyfiki danego biznesu. Przygotowujemy teksty reklam oraz listę przykładowych słów kluczowych do podglądu. W razie uwag korygujemy teksty reklam tak, aby w pełni odpowiadały Twoim oczekiwaniom.

Oprócz tekstów reklam istotnym zasobem w kreacjach reklamowych są materiały graficzne. W oparciu o wytyczne z briefu przygotowujemy indywidualny brief graficzny, w którym szczegółowo opisujemy, jak powinny wyglądać grafiki. Uwzględniamy zarówno zawartość grafik – obrazy i nakładki tekstowe, jak i formaty wymagane dla poszczególnych kanałów. 

Pamiętaj, że wizualna prezentacja Twojej oferty może być kluczowa dla wyników kampanii. Zadbaj o przygotowanie profesjonalnych materiałów, które będą wizytówką Twojej marki.

Po czwarte, feed produktowy dla e-commerce oraz User Experience

Jeśli prowadzisz e-commerce, nie możemy zapominać też o feedzie produktowym. Do naszych obowiązków należy przeprowadzenie jego audytu. Po nim otrzymasz podsumowanie z listą elementów wymagających uzupełnienia lub poprawek.

Przyjrzymy się też Twojej witrynie pod kątem User Experience. Jeśli trafimy na elementy, które mogłyby zniechęcić potencjalnych użytkowników do konwersji, takie jak np.: 

  • powolne ładowanie strony, 
  • niepoprawnie działający interfejs, 
  • problemy z płatnościami, 
  • mankamenty estetyczne lub merytoryczne, 

to poinformujemy Cię o tym w krótkim podsumowaniu audytu. Po stronie Twojej lub dewelopera będzie wprowadzenie ich na stronę.

Autorskie rozwiązania agencji SEM – SmartSkrypty oraz SmartFeed.pl

Po dopięciu wszystkich powyższych elementów uruchamiamy na kontach zaplanowane kampanie. Na tym etapie włączamy codzienny monitoring mający na celu bieżącą optymalizację. Każdego dnia czuwamy nad skutecznością i płynnością kampanii, korzystając z autorskich SmartSkryptów. 

Na czym polegają SmartSkrypty? To autorskie narzędzie naszej agencji PPC mające na celu skuteczną opiekę nad kampaniami Klientów i niemarnowanie żadnej złotówki budżetu. Dzięki SmartSkryptom nasi specjaliści błyskawicznie otrzymują powiadomienia o wydarzeniach na kontach reklamowych, które wymagają analizy i działania. 

Przykład? ‘LinkChecker’ wykrywa niedziałającą stronę internetową lub przekierowanie i natychmiast wysyła powiadomienie. Natomiast ‘Kontrola budżetów’ informuje o wydatkach, gdy zaczynają odbiegać od założeń.

Oprócz SmartSkryptów dysponujemy dodatkowymi narzędziami, rozwiązaniami i możliwościami. Poznaj listę dodatkowych korzyści płynących ze współpracy ze SmartYou:

  1. Zbudowaliśmy porównywarkę SmartFeed.pl, która pozwala nam kupować reklamy produktowe dla Klientów o 20% taniej.
  2. Nasi Klienci mają stały dostęp do kont. Mogą przyglądać się naszej pracy, a jeśli pojawiają się pytania lub wątpliwości – zapewniamy pomoc i dzielimy się wiedzą.
  3. Dzięki wąskiej specjalizacji stale doskonalimy narzędzia umożliwiające efektywną pracę na kampaniach.
  4. Wszystkie działania podporządkowujemy gwarancji zero-waste. Unikamy jak ognia przepalania budżetów i priorytetyzujemy rentowne kampanie.
  5. Mamy status Google Partner Premium – to odznaczenie, które otrzymują agencje reklamowe wykazujące się najlepszymi wynikami kampaniach w Google Ads. Będąc w czołówce, otrzymujemy dostęp do narzędzi beta, uczestniczymy w specjalnych szkoleniach i mamy dedykowane wsparcie. 
  6. Nad Twoimi kampaniami codziennie czuwa zespół doświadczonych specjalistów. Poza bieżącą optymalizacją kampanii dbamy o rozwój Twoich kont reklamowych. Dążąc do maksymalnej efektywności działań PPC, testujemy nowe opcje i aktualizujemy zasoby oraz pomagamy w rozwiązywaniu nietypowych problemów, takich jak ograniczenia reklam lub problemy z wdrożeniami.

Współpraca z agencją SEM

Moment dostarczenia wszystkie elementów wymaganych przez agencję SEM to zielone światło do startu działań specjalistów. Czy jednak aby na pewno jest to czas, w którym Wasze drogi się rozchodzą? Oczywiście, że nie.

Opieka nad kontami reklamowymi to nie tylko ustawianie kampanii, optymalizacja stawek i strategii. Oprócz tych rutynowych czynności konieczna jest aktualizacja i dostosowanie zasobów reklam. To szczególnie istotne dla produktów sezonowych, np. z branży fashion, okazjonalnych dodatków, upominków lub ofert dostosowywanych do pór roku (przykładowo sprzedaż rowerów latem, a nart zimą). Użytkownik, klikając w reklamę, spodziewa się odpowiedniej zawartości na stronie, do której zostanie przekierowany. 

Przykładowo: sprzedajesz damską odzież wierzchnią, i na stronie dodane są już jesienne trencze i ocieplane kurtki, ale agencja SEM wciąż nie otrzymała od Ciebie nowych grafik. Twój potencjalny Klient, widząc reklamę z cienką ramoneską z wiosennej kolekcji, nie zorientuje się, że jesienne nowości są już dostępne na stronie. Dlatego tak istotne jest, aby płynnie przekazywać nowe grafiki do specjalistów.

Podobnie jest w przypadku promocji. Jeśli chcesz, aby akcja zniżkowa była widoczna – przygotuj efektowne grafiki, komunikujące aktualną obniżkę. Mogą być kierowane zarówno do Twoich stałych Klientów, zachęcając ich do ponownych zakupów, jak i do nowych odbiorców. Pierwsze zakupy w promocyjnej cenie to doskonała okazja dla kupujących, aby przetestować produkty nieznanej marki lub sklepu. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w okresie przedświątecznych okazji i okresu Black Friday/Black Week.

Jeśli planujesz zmiany w strukturze lub zawartości swojej strony internetowej, tymczasowe zawieszenie strony koniecznie poinformuj o tym agencję. W przypadku modyfikacji adresów url poszczególnych podstron wcześniejsza aktualizacja zapewni płynność działania kampanii. Zmiana domeny może być równoznaczna z przeprowadzeniem od nowa wszystkich wdrożeń, od których zależy skuteczność optymalizacji. 

Kampanie osiągają zakładane KPI, a Ty nie odczuwasz zadowolenia z efektów płatnych działań? Bieżąca sytuacja ekonomiczna może mieć wpływ na różne czynniki, takie jak koszty prowadzenia firmy czy popyt na Twoją ofertę. Swoje obserwacje i wątpliwości bezzwłocznie zgłoś agencji – wówczas możliwe będzie omówienie problemu i znalezienie odpowiedniego rozwiązania.

Pozostań w kontakcie ze swoją agencją PPC

Podsumowując, współpraca z agencją PPC to działania obustronne, które nie kończą się wraz ze startem pierwszych kampanii i dostarczeniem wymaganych materiałów.

Dla przypomnienia – informuj agencję zawsze, gdy:

  • zmienia się asortyment w Twoim sklepie,
  • zbliża się akcja promocyjna,
  • Twoja oferta jest sezonowa i przychodzi czas na zmianę,
  • planujesz prace administracyjne w obrębie witryny lub strona tymczasowo nie działa,
  • efekty płatnych działań nie są dla Ciebie satysfakcjonujące.

Oprócz optymalizacji kont, do osiągnięcia zakładanego celu kluczowa jest stała komunikacja i płynna wymiana informacji. Do tego też zachęcamy wszystkich naszych Klientów. 

]]>
https://www.smartyou.pl/blog/wspolpraca-agencja-ppc/feed/ 0
Jak wykorzystać Linkedin Ads do generowania leadów? https://www.smartyou.pl/blog/linkedin-ads-lead-generation/ https://www.smartyou.pl/blog/linkedin-ads-lead-generation/#respond Fri, 29 Sep 2023 10:18:00 +0000 https://www.smartyou.pl/?p=12441 Pozyskiwanie leadów w branży B2B nie należy do najłatwiejszych zadań. Dostępnych jest wiele metod, począwszy od czasochłonnych i niezapowiedzianych dla klienta  telefonów, aktywności na forach, po płatne kampanie reklamowe w Google czy na Facebooku. Sprawdź, jak wyprzedzić konkurencję w LinkedIn Ads i wejdź w środowisko stworzone do budowania relacji biznesowych. Uruchom kampanie Lead Generation na LinkedIn! 

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym są kampanie Lead Generation na LinkedIn?

Kampanie Lead Generation na LinkedIn to format reklamy nastawiony na pozyskiwanie kontaktów do osób potencjalnie zainteresowanych ofertą reklamodawcy. Dane odbiorców (takie jak np. imię i nazwisko, adres e-mail czy też numer telefonu) zbierane są za pomocą krótkiego formularza kontaktowego dostępnego bezpośrednio na platformie LinkedIn. Jest to duże ułatwienie zarówno dla reklamodawców, jak i potencjalnych klientów. Użytkownicy nie muszą przechodzić na witrynę, czyli wykonywać wielu aktywności, aby skontaktować się z firmą. Dane w formularzu są automatycznie uzupełniane na podstawie profilu na LinkedIn. Dzięki temu reklamodawca minimalizuje ryzyko podania błędnych informacji przez potencjalnego klienta na landing page.

linkedin lead generation 1
Rys. 1. Przykładowa reklama Linkedin Ads

Użytkownik po kliknięciu przycisku CTA (wezwania do działania) zostanie automatycznie przeniesiony wprost do formularza. Po wyrażeniu zgody na kontakt i kliknięciu ‘’wyślij formularz’’ dane będą przekazane do reklamodawcy, a system przeniesie użytkownika automatycznie do strony z podziękowaniem. 

linkedin lead generation 2
Rys. 2. Szkic formularza Lead Gen

Pozyskane dane potencjalnych klientów można pobrać z panelu Business Managera jako plik .csv lub możliwy jest ich bezpośredni import do CRM (jeśli został zintegrowany z LinkedIn).

Dlaczego LinkedIn Ads, a nie Facebook? A może obie platformy?

Po przeczytaniu poprzedniego akapitu możesz zastanawiać się, co odróżnia Lead Generation na LinkedIn od kampanii Lead Ads na Facebooku. Dlaczego to akurat na LinkedIn możesz wyprzedzić konkurencję? 

Meta pozostaje wciąż jedną z najpopularniejszych platform reklamowych, co przekłada się na sporą konkurencję i ograniczone możliwości kontaktu z potencjalnymi klientami.  Na LinkedIn konkurencja wciąż jest mniejsza, co pozwoli Ci dotrzeć do szerszego grona użytkowników. 

Co istotne, LinkedIn umożliwia także kierowanie reklam do odbiorców pracujących w konkretnych branżach, firmach, czy też zajmujących kluczowe stanowiska w przedsiębiorstwach. Facebook również daje taką opcję, jednak o wiele mniej użytkowników uzupełnia tutaj tak szczegółowe dane na temat swojego życia zawodowego.

Warto również zaznaczyć, że LinkedIn cały czas się rozwija, a poprzedni 2022 r. zapisał się w historii rozwoju platformy – liczba użytkowników tego medium wzrosła aż o ponad 90 milionów! To niebywały sukces i najwyższy przyrost użytkowników odnotowany od początku istnienia serwisu społecznościowego.

Jeśli prowadzisz już kampanie Lead Ads na Facebooku, to LinkedIn może okazać się skutecznym uzupełnieniem działań reklamowych w nowym kanale.

Jak utworzyć formularz Lead Gen na LinkedIn? 

Aby utworzyć formularz Lead Gen, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją. 

Ważne! Formularz możesz wygenerować także na etapie aktywacji kampanii podczas tworzenia kreacji reklamowej.

  1. Przejdź do Menedżera Kampanii. 
  2. Wybierz z menu po lewej stronie ‘’Aktywa’’, a następnie ‘’Formularze generowania potencjalnych klientów’
  3. Kliknij ‘’Utwórz Formularz’’
  4. Uzupełnij wymagane pola takie jak: nazwa formularza, język, nagłówek oferty.
Rys. 3. Tworzenie formularza kontaktowego

Dodaj link do polityki prywatności dostępnej w Twojej witrynie.

  1. Wybierz, jakie informacje dostępne w profilu użytkownika chcesz pozyskać (dane kontaktowe/stanowisko, funkcje, wykształcenie itp.)
Rys. 4. Tworzenie formularza kontaktowego
  1. Wprowadź ewentualne pytania niestandardowe (wielokrotnego wyboru lub otwarte).
linkedin lead generation 5

Rys. 5. Dodanie pytań niestandardowych do formularza
  1. Uzupełnij potwierdzenie tj. podziękowanie za wypełniony formularz. Na tym etapie możesz skierować użytkownika do witryny w celu zapoznania się z informacjami o Twojej firmie/produkcie itp.
linkedin lead generation 6
Rys. 6. Potwierdzenie przesłania formularza
  1. Opcjonalnie możesz uzupełnić również ostatnią dostępną opcję tj. ‘’ukryte pola’’ w formularzu generowania potencjalnych klientów. Pozwolą Ci one zebrać dodatkowe informacje w raportach o potencjalnych klientach. 
  1. Kliknij ‘’Wyraź zgodę i utwórz’’. To wszystko! Twój formularz został zapisany.

W panelu “Formularze generowania potencjalnych klientów” widoczne są wszystkie utworzone formularze. Z tego poziomu możliwe jest pobranie danych kontaktowych użytkowników.

Jak wykorzystać formularz do generowania leadów na LinkedIn

Aby utworzyć na LinkedIn reklamy z natywnym formularzem, niezbędne jest utworzenie kampanii z celem “Generowanie potencjalnych klientów”.

Następnie na etapie reklamy należy dołączyć odpowiedni formularz.

linkedin lead generation 7
Rys. 7. Tworzenie kampanii – wybór celu reklamowego

 

linkedin lead generation 8
Rys. 8. Tworzenie reklamy – wybór formularza

Generowanie leadów na LinkedIn – praktyczne wskazówki 

Postaw na prosty i intuicyjny formularz

Unikaj umieszczania w formularzu zbyt wielu pytań dodatkowych. Użytkownik może zrezygnować podczas jego wypełniania, jeśli niezbędne będzie przejście zbyt wielu kroków. 

Przetestuj różne kreacje reklamowe i grupy odbiorców

Jeśli po utworzeniu jednej kampanii nie osiągasz satysfakcjonujących wyników, nie zniechęcaj się. Zweryfikuj potencjał różnych grup odbiorców, wykorzystując dostępne opcje targetowania np. stanowiska czy też funkcje w firmie. 

Nie ograniczaj się do jednego formatu reklamowego. Przetestowanie różnych kreacji (np. karuzeli, filmów, pojedynczych zdjęć) umożliwi Ci wyłonienie skutecznego formatu, który generuje wyniki po najniższym koszcie. 

Sprawdzaj i reaguj na bieżąco

Kontaktuj się z odbiorcami jak najszybciej. Czas reakcji jest bardzo istotny, im dłużej odbiorca oczekuje na kontakt, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie zainteresowany rozmową. 

Rozwiązaniem, które ułatwi Ci pracę z leadami pozyskanymi przez LinkedIn, może być narzędzie do automatyzacji. Jednym z nich jest np. make.com za pomocą, którego możesz zintegrować formularz utworzony na LinkedIn z Twoją skrzynką e-mail. Dzięki temu każdorazowo po wypełnieniu formularza otrzymasz na swój adres e-mail wszystkie niezbędne informacje pozyskane od potencjalnego klienta. 

Kampanie Lead Generation – czas na rozwój Twojego biznesu

Kampania Lead Generation na LinkedIn to szansa dla Twojego biznesu na pozyskanie cennych kontaktów biznesowych. Wykorzystaj potencjał tej platformy i rozwiń swoją strategię marketingową o nowy kanał reklamowy. Do dzieła!

]]>
https://www.smartyou.pl/blog/linkedin-ads-lead-generation/feed/ 0
Operacje na feedach, które wzniosą Twoje kampanie produktowe na Facebooku na wyższy poziom https://www.smartyou.pl/blog/operacje-na-feedach/ https://www.smartyou.pl/blog/operacje-na-feedach/#respond Fri, 16 Jun 2023 10:00:00 +0000 https://www.smartyou.pl/?p=12119 O tym, jak istotne jest odpowiednie skonfigurowanie pliku produktowego na potrzeby reklam, napisano już wiele artykułów. Odpowiednio skonstruowane pliki produktowe mają swoje wymagania odnośnie do podstawowych atrybutów w nich zawartych, a ostatecznie także wymagania co do formatu poszczególnych atrybutów. Warto ostatecznie patrzeć także na plik produktowy również pod kątem atrybutów opcjonalnych, które odpowiednio wykorzystane mogą przełożyć się na lepsze efekty kampanii oraz dają użytkownikowi więcej informacji na temat produktów. Poznaj operacje na feedach, dzięki którym Twoje reklamy produktowe na Facebooku wzniosą się na wyższy poziom.

Tego dowiesz się z artykułu:

Facebook feed – od tego warto zacząć

Podstawowym rozwiązaniem, po które warto sięgnąć, by prawidłowo skonfigurować feed, są reguły zestawienia danych. Czasem pliki produktowe w formie surowej – wygenerowane wtyczką lub dostarczone nam przez klienta – mogą zawierać błędy, które nie pozwolą przesłać produktów do katalogu. Z pomocą przychodzą reguły, które pozwalają wprowadzać drobne zmiany w informacjach zawartych w feedzie jak np.:

  • poprawa formatowania atrybutu ceny poprzez zmianę przecinka na kropkę,
  • zmiana zapisu „Jak w zdaniu” dla tytułu napisanego wielkimi literami.

Jednak ich zakres jest dość ograniczony. Ci, którzy kojarzą reguły plików danych w Merchant Center, na pewno się z tym zgodzą. 

Podstawowa i poprawna wersja pliku produktowego to oczywiście pierwszy krok do sukcesu w kierunku zadowalających wyników kampanii produktowych, natomiast nie powinien być ostatnim. Warto zastanowić się, co możemy zrobić oprócz tego. Można przecież sięgnąć po inne rozwiązania modyfikacji feedów przy pomocy:

  • opcji ustawień feedu,
  • wykorzystania opcjonalnych atrybutów,
  • dosyłania dodatkowych zestawień,
  • wsparcia zespołu deweloperskiego odpowiedzialnego za operacje w panelu sklepowym. 

Poniżej znajdziesz kilka przykładów operacji, które poprawią jakość Twojego feedu produktowego.

Reklamy Facebook oparte o feed produktowy: wykorzystaj atrybut “additional_image” i nie tylko 

W usprawnieniu kampanii produktowych na Facebooku pomogą Ci atrybuty dodatkowe. Nie ograniczaj się tylko do tych wymaganych. Znajomość i rozumienie atrybutów dodatkowych oraz mechanizmów ich działania otworzą Ci drogę do powodzenia kampanii i być może okażą się inspiracją do nowych testów na koncie.

Jednym z flagowych przykładów jest wykorzystywanie atrybutów google_product_category lub fb_product_category.

Co prawda nie są one wymagane, ale w przypadku ich braku Facebook „uprzejmie ostrzega”, że bez nich jakość katalogu się obniży. Facebook zresztą otwarcie informuje w artykule przedstawiającym ten atrybut, że „podanie kategorii produktów może również przyczynić się do poprawy wyników reklamy.”

Warto zatem zwracać uwagę na atrybuty opcjonalne, by podawać w plikach produktowych jak najwięcej danych, które pomogą algorytmom precyzyjniej dopasować naszą reklamę do odbiorców. Atrybutem, o którym też warto wspomnieć, są dodatkowe zdjęcia.

Wykorzystując atrybut “additional_image”, możesz dać Facebookowi linki do maksymalnie 20 dodatkowych obrazów przedstawiających dany produkt. To pozwala uruchomić opcję pokazu slajdów, przedstawiając produkty w reklamach opartych o feedy.

Dzięki temu podejściu użytkownik widzi więcej zdjęć danego produktu – ogląda go np. z różnych perspektyw lub poznaje odmienne opcje jego wykorzystania. Pomyśl tylko, jak przydatna jest to opcja np. dla salonów meblowych, które chcą zaprezentować mebel pasujący do mieszkań urządzonych w różnym stylu. Poza tym pokaz slajdów to wyróżnik, który w natłoku reklam na kartach feedowych pozwoli przykuć uwagę widza. Warunkiem koniecznym jest oczywiście posiadanie więcej niż jednego zdjęcia danego produktu w określonej specyfikacji. 

Reklamy produktowe na Facebooku – oznacz produkty i wyodrębnij je do osobnego zestawu produktów 

Kolejnym przykładem wykorzystywania dodatkowych atrybutów jest użycie etykiet niestandardowych. Są to atrybuty, które chociażby pozwalają oznaczać dane produkty z konkretnych kategorii. I nie chodzi o kategorie narzucone przez Google’a czy Facebooka lub określone typy produktów.

Jeśli masz w swojej ofercie towary, które sprzedają się najlepiej lub są najlepiej oceniane przez kupujących, możesz spróbować pokazywać tylko te produkty w reklamach produktowych z odpowiednim komunikatem w reklamie 

Oznaczenie bestsellerów to tylko przykład, ale dzięki etykietom niestandardowym możesz wyodrębniać produkty do osobnych zestawów i dostosowywać do nich komunikację, personalizując przekazy i uatrakcyjniając wybraną część oferty. Posiadając w ofercie towary zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, masz możliwość wyświetlać odpowiednie produkty w zależności od płci (o ile któreś z podstawowych atrybutów już ich nie kategoryzują). 

Takiej operacji możemy dokonać również we własnym zakresie – pomoc dewelopera nanoszącego na konkretne produkty etykietę bestsellerów nie jest niezbędna. Samodzielna edycja jest możliwa dzięki dodatkowym zestawieniom danych, które mogą uzupełniać szczegółowe informacje o produkcie lub je nadpisywać. A jeśli do tego dołączysz wykorzystanie narzędzi jak np. supermetrics, które pozwoli zaciągać i odświeżać odpowiednie dane, jakich potrzebujesz, to w dodatkowych zestawieniach będą się one automatycznie odświeżać.   

Pomyśl tylko, jak doskonale można dopasować tekst danej reklamy czy inne elementy, jak nagłówki dzięki takim podziałom. Odwołanie się do konkretnych przewag danych grup produktów jak np. „poznaj produkty uwielbiane przez naszych klientów” lub „odkryj produkty najlepiej oceniane przez naszych klientów” pozwoli Ci zatrzymać użytkownika zdecydowanie skuteczniej niż ogólne frazesy opisujące tysiące produktów jednocześnie.

Facebook feed – wyróżniona informacja w tytule produktu 

W przypadku ecommerce’ów zazwyczaj zdecydowaną część konta stanowią reklamy oparte o feed produktowy i katalog produktu.

Wyróżniającym się atrybutem poza zdjęciem, które przyciąga uwagę, zdecydowanie jest tytuł produktu. Warto zatem pomyśleć nad jego formą. I nie musisz tego robić od razu dla całości feedu produktowego.

Przykładowo – masz zamiar wyróżnić w ramach osobnej kampanii produkty ze strefy outletowej. Towary te są często przecenione i % zniżki robi wrażenie na potencjalnych klientach. Poproś osobę zajmującą się feedem o umieszczenie % zniżki w etykiecie niestandardowej.

operacje na feedach
Rys. 1. Operacje na feedach: przykład

Powyższy przykład jest jedynie symulacją stworzoną na potrzeby artykułu. Zastanów się jednak, jak możesz wykorzystać etykiety niestandardowe do tego, by ingerować w tytuły produktów i testować nagłówki reklam produktowych. 

Reklamy produktowe na Facebooku – dobranie odpowiedniego przycinania obrazów na poziomie ustawień

Dobranie odpowiedniego przycinania obrazów w taki sposób, by zdjęcia produktów odpowiednio wypełniały kafelki, to kolejna operacja na feedach. Oto opcja, która być może ze względu na jej umiejscowienie, jest rzadko zmieniana z domyślnego ustawienia. Natomiast jest ona na tyle ciekawa, że w szybki sposób pozwala rozwiązać problem z nieodpowiednim wymiarem zdjęcia wyświetlanego produktu w reklamach produktowych na Facebooku.

Wymaganym atrybutem w pliku produktowym jest obraz, który ma swoje parametry. Jednak w przypadku feedów zaciąganych ze wtyczek często wielkość produktów nie jest stricte dopasowana do wymogów Facebooka. To po prostu zdjęcie umieszczone na stronie danego produktu.

Wtedy warto odpowiednio dobrać opcję “przycinania obrazów”, która pozwoli poinformować Facebooka, żeby np. powiększał obraz do wypełnienia całej przestrzeni lub przycinał go i dostosował rozmiar poprzez dodanie białych ramek po bokach.

Kwestie estetyki mają znaczenie – pozwalają zaprezentować produkty klientowi w jak najlepszym świetle.

Facebook feed – jak najczęstszy harmonogram odświeżania reklam

W katalogu istotnych ustawień nie mogło zabraknąć i tego – harmonogramu aktualizacji feedu po stronie ustawień Katalogu. To ustawienie warto przemyśleć po to, by uniknąć problemów z nieprawidłowymi informacjami podawanymi w feedach. Ustaw harmonogram tak, by był on dostosowany do odświeżenia po stronie panelu sklepu.

Narzędzie do generowania feedu od strony sklepu powinno być również wyposażone w możliwość automatycznej aktualizacji pliku. Musisz też pamiętać o tym, aby dostosować ją do harmonogramu automatycznej aktualizacji w katalogu produktów. Ile razy zdarzyło Ci się, że reklama produktowa lub dynamicznego remarketingu, która ukazywała dany produkt, miała błędną cenę? Ceny zostały zaktualizowane na stronach, panel sklepowy zaciągający feed odnotował już zmianę, a reklama na Facebooku nie została zaktualizowana. Winny był prawdopodobnie katalog produktów znajdujący się w fazie przed zaplanowaną sesją przesłania. Inna cena to zapewne mniej frustrujący przykład w porównaniu z odesłaniem użytkownika na stronę niedostępną – a odpowiednio ustawiony harmonogram pozwoli Ci uniknąć również takiej sytuacji.

Osobiście jestem zwolenniczką ustawienia jak najczęstszej dostępnej opcji przesyłania feedów, by unikać takich niezgodności – na Facebooku jest to odświeżanie co godzinę. 

Facebook feed – postaw na jego rozwój

Powyżej omówione operacje na feedach to tylko przykłady, które mam nadzieję, okażą się dla Ciebie wskazówką do rozwijania własnych kampanii produktowych. Kampanie reklamowe opierające się na feedach stanowią w końcu efektywny sposób promowania produktów z oferty sklepu. Warto zatem nieustannie rozwijać kampanie oparte o pliki produktowe poprzez regularne dbanie o jakość pliku produktowego i przeprowadzanie na nim niestandardowych operacji. 

]]>
https://www.smartyou.pl/blog/operacje-na-feedach/feed/ 0
Konwersje offline w Google Ads – wznieś optymalizację kampanii na wyższy poziom https://www.smartyou.pl/blog/konwersje-offline-w-google-ads/ https://www.smartyou.pl/blog/konwersje-offline-w-google-ads/#respond Tue, 30 May 2023 08:34:25 +0000 https://www.smartyou.pl/?p=12074 Konwersje offline w słowniku marketera pojawiają się równie często co konwersje online. Pogłębiona analiza pozwala na dalej idące wnioski, gdy uwzględnione są oba zasoby. W procesie alokowania budżetu takie informacje są na wagę złota. Jak „ugryźć” temat konwersji offline w Google Ads, by polepszyć optymalizację kampanii i osiągać lepsze oraz bardziej opłacalne wyniki?

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym są konwersje offline?

Konwersje offline to, najprościej rzecz ujmując, działania użytkownika, który najpierw odwiedza Twoją stronę internetową, a następnie dokonuje akcji już poza nią.

Konwersje offline najłatwiej można rozpoznać po tym, że nie da się ich zmierzyć przy pomocy standardowych metod mierzenia konwersji.

Standardową konwersję offline może stanowić sytuacja, gdy klient odwiedza Twoją stronę internetową, a następnie odwiedza sklep stacjonarny lub do niego dzwoni. W tym przypadku trudno jest mówić o mierzeniu takich zachowań.

Działanie Konwersji offline z użyciem Google Ads w czytelny sposób obrazuje poniższa grafika. Użytkownik klika interesującą go reklamę i przechodzi do strony, gdzie poznaje wszystkie interesujące go informacje o Twoim produkcie/usługach. Uzupełnia formularz i staje się dzięki temu leadem w bazie CRM. Gdy lead konwertuje, Google jest w stanie połączyć pozyskane w formularzu informacje i rozliczyć lead jako konwersję offline związaną z konkretnym kliknięciem reklamy. W dalszej części artykułu pokażemy, co należy zrobić, aby taki proces zaimplementować na swoim koncie Google Ads oraz, jakie korzyści przynosi optymalizacja w oparciu o konwersje offline.

Rys.1. Czym są konwersje offline
Rys. 1. Czym są konwersje offline

Konwersje offline – jak je konfigurować?

Aby na dobre rozpocząć przygodę z konwersjami offline w ramach prowadzonych działań Google Ads, należy cały proces rozpocząć od konfiguracji. Pierwszym krokiem okaże się dodanie konwersji w panelu Google Ads.

konwersje offline 2
Rys. 2. Konfigurowanie: dodawanie konwersji offline
konwersje offline 3
Rys. 3. Konfigurowanie: dodawanie konwersji offline
konwersje offline 4
Rys. 4. Konfigurowanie: dodawanie konwersji offline

Cały proceder nie różni się znacząco od dodawania tradycyjnych konwersji. Wystarczy w zakładce „narzędzia i ustawienia” i w kolumnie „pomiar skuteczności” wybrać opcję „konwersje”. Następnie pominąć pierwsze trzy opcje i przejść do ostatniej, czyli „importuj” opisanej jako importowanie danych z Google Analytics lub innego źródła. W kolejnym kroku należy wybrać opcję „inne źródła danych lub CRM”, a po jej zaznaczeniu „śledź konwersje po kliknięciu”. W kolejnym kroku, w którym będziesz mieć szansę odpowiednio nazwać swoją konwersję, przypisać wartość i określić liczbę, pamiętaj o jednej istotnej kwestii.

Maksymalne okno konwersji dla konwersji offline to 90 dni. Konwersje, które przekroczą ten okres, nie będą przesłane.

Samo stworzenie konwersji w panelu nie stanowi jeszcze ostatniego kroku pozwalającego na mierzenie konwersji offline. Kolejnym etapem jest konfigurowanie arkusza przygotowanego na bazie oficjalnego szablonu, który udostępnia Google.

konwersje offline 5
Rys. 5. Oficjalny szablon Google

Najważniejsze kolumny, które należy uzupełnić, to:

  • Google Click ID – czyli identyfikator kliknięcia reklamy Google Ads,
  • Conversion Name – nazwę widniejącą również w zakładce „Konwersje”, która oznacza tyle, co działanie prowadzące do konwersji (np. „podpisanie umowy”). Istotne jest, by wpisać dokładnie tę samą nazwę wraz z zachowaniem pisowni i wielkości liter, co wpisaną podczas tworzenia konwersji na koncie Google Ads,
  • Conversion Time – datę i godzinę zarejestrowania konwersji. Niezbędne jest dodanie również strefy czasowej.

Opcjonalne pola, które pomogą zliczać wartość konwersji to z kolei:

  • Conversion value – czyli wartość konwersji. Może być pieniężna lub względna wyrażona w określonej skali. Pozostawienie pola pustym sprawi, że Google Ads zastosuje automatyczną wartość konwersji,
  • Conversion currency – a więc waluta określająca wartość konwersji. 

Dopiero po wypełnieniu arkusza można przejść do kolejnych etapów konfigurowania konwersji offline.

Google Click ID – jakie ma znaczenie dla konwersji offline?

Wspomniane powyżej Google Click ID wymaga pochylenia się nad nim nieco dłużej. Ten parametr zwykle nazywany skrótowo gclid jest niczym innym jak identyfikatorem kliknięcia Google. To dzięki niemu system może dokładnie śledzić kampanię – mierzyć, z jakiej frazy pochodzi dane kliknięcie, co doprowadziło do konwersji i jaka reklama okazała się najskuteczniejsza. Sam parametr jest „doklejony” do adresu url po kliknięciu reklamy i dane, do których jest dołączony, stają się widoczne w panelu Google Ads.

Łatwo się zatem zorientować, że gclid to kluczowy element, który pozwala przypisywać konwersje offline do stosownych kampanii w Google Ads.

konwersje offline 6
Rys. 6. Konfigurowanie: zbieranie gclidów
konwersje offline 7
Rys. 7. Konfigurowanie: zbieranie gclidów

Dlatego też istotna staje się konfiguracja importowania tego parametru na stronie. Instrukcja prowadząca przez proces konfiguracji krok po kroku dostępna jest na stronie support Google.

Pozyskiwanie leadów – implementacja arkusza

Wracając do głównego tematu – zatrzymaliśmy się na etapie przygotowania arkusza wedle wymogów Google Ads. Następnym etapem jest jego implementacja. Gotowy arkusz może wyglądać w ten sposób:

konwersje offline 8
Rys. 8. Konfigurowanie: implementacja arkusza

W momencie zebrania pozycji gotowych do wysłania do panelu Google Ads, można rozpocząć przesyłanie. Wykonuje się je na dwa sposoby:

  • wysyłanie ręczne – na poziomie strony „konwersje” należy wybrać opcję „przesłane pliki” znajdującą się w lewej kolumnie panelu. Następnie przy użyciu przycisku „+” można wybrać źródło – w powyższym przypadku to „arkusze Google”. Następnym krokiem jest udostępnienie arkusza adresowi podanemu w informacji na żółtym tle,
  • ustawienie harmonogramu, który automatycznie prześle dane z arkusza do Google Ads – w ten sposób wprowadzisz do swojej pracy kolejną formę automatyzacji. Nie będzie potrzeby za każdym razem sprawdzać całego procesu. Konfigurację można przeprowadzić w zakładce „harmonogramy” znajdującej się tuż obok miejsca, w którym konfigurowane są arkusze. W tym widoku można określić częstotliwość wysyłania danych, a także wybrać odpowiedni arkusz podobnie, jak w przypadku wysyłania ręcznego.
konwersje offline 9
Rys. 9. Konfigurowanie: implementacja arkusza

Istotną kwestią przy wysyłaniu ręcznym jest również skorzystanie z opcji podglądu jeszcze przed pierwszą wysyłką. Pozwoli to sprawdzić, czy atrybuty takie jak data, czy wartość konwersji zgadzają się z arkuszem. W ten sposób można też wychwycić błędy przed wysyłką konwersji do panelu Google Ads.

konwersje offline 10
Rys. 10. Konfigurowanie: implementacja arkusza

Po wybraniu opcji podglądu ukazuje się poniższa opcja. Widok pozwala sprawdzić, czy konwersja offline została wysłana poprawnie, poznać, jakie są jej wartości, a w przypadku błędów – zweryfikować ich pochodzenie i przeczytać dokładny opis.

konwersje offline 11
Rys. 11. Konfigurowanie: implementacja arkusza
konwersje offline 12
Rys. 12. Konfigurowanie: implementacja arkusza

Konwersje offline – jakie wymagania stawia Google?

Jeszcze jedna ważna uwaga – optymalizacja kampanii Google Ads powinna być rozpoczęta wtedy, gdy zostaną spełnione wszystkie wymagania stawiane przez Google:

Wymagania Google Ads dotyczące importu konwersji offline to:

  • uruchomione automatyczne tagowanie, które pozwala importować konwersje offline,
  • możliwość modyfikowania kodu na wszystkich stronach, co umożliwia zastosowanie parametru gclid,
  • szansa na zapisanie każdego parametru gclid wraz z informacjami o potencjalnym kliencie – opcja ta przydaje się w systemie śledzenia kontaktów do potencjalnych klientów,
  • cykl konwersji krótszy niż 90 dni – konwersje przesyłane po tym czasie nie są importowane przez Google Ads i przez to widoczne w statystykach.

Warto wnikliwie sprawdzić wszystkie parametry i wówczas rozpocząć optymalizację z wykorzystaniem danych najwyższej jakości.

Konwersje offline, czyli optymalizacja kampanii Google Ads w naszym wykonaniu – case studies

Odchodząc na chwilę od teorii, chciałbym podzielić się z Wami przykładami z mojej pracy dowodzącymi na to, że konwersje offline mogą znacząco odwrócić losy kampanii Google Ads.

Przykład 1

konwersje offline 13
Rys. 13. Przykładowe wykorzystanie konwersji offline

Ten wycinek z konta pokazuje szereg niestandardowych metryk stworzonych w oparciu o konwersje offline nazywane “Lead rozliczony”. Warto skupić się na dwóch pierwszych wierszach odpowiadających dwóm kampaniom. We wszystkich przypadkach standardową konwersją był wysłany formularz. Jak widać na screenie, koszt konwersji jest znacznie niższy w kampanii w wierszu drugim – bez konwersji offline zdecydowanie ta kampania byłaby naszym faworytem. 

Obraz zmienia się po dosłaniu leadów rozliczonych, gdzie widać, że ich wartość jest już znacznie wyższa w kampanii z wiersza pierwszego. Jeśli dodatkowo policzymy średnią wartość formularza (wartość leadów rozliczonych / liczba konwersji) to przekonamy się dodatkowo, że nie dość, że kampania 2 rozlicza się na mniejsze przychody, to dodatkowo przepłacamy za leady. I to pomimo tego, że są one ponad trzykrotnie tańsze niż w kampanii 1.

Dzięki konwersjom offline widzimy więc, że kampania 1 mimo znacznie droższych konwersji dostarcza je w lepszej jakości, co przekłada się zarówno na wyższą wartość leadów rozliczonych, jak i na ROAS będący powyżej 100%.

Z kolei kampania 2 mimo dużo tańszych konwersji nie przynosi jakościowych leadów. To przekłada się na niską wartość leadów rozliczonych, która dodatkowo dość znacznie przewyższa koszty, a co za tym idzie, osiąga ROAS poniżej 100%.

Przykład 2

konwersje offline 14
Rys. 14. Przykładowe wykorzystanie konwersji offline

Ta sytuacja jest podobna do omówionej powyżej. Klient posiadający własne call center był w stanie codziennie dosyłać nam informację o “Quality leadach”, czyli leadach, które były oznaczane jako jakościowe przez pracowników call center według przyjętych mierników. Oczywiście traktowane były jako konwersje offline i dosyłane do panelu Google Ads.

Ponownie widzimy sytuację, w której kampania z drugiego wiersza przynosząca dużą liczbę tanich leadów, już po stronie oceny przez zespół call center była oceniana gorzej, niż kampanie z wiersza pierwszego i trzeciego, co widać na poziomie kolumny “Quality lead – koszt”.

Bez danych z konwersji offline zdecydowalibyśmy się na maksymalizowanie i przesuwanie budżetów do kampanii numer dwa, dopiero przesłanie konwersji offline pokazało nam zupełnie inny obraz sytuacji.

Konwersje offline – czy warto się nimi zajmować?

Powyższe przykłady jasno ukazują, że wykorzystanie konwersji offline może znacząco poprawić optymalizację kampanii Google Ads. To szczególnie istotne przy zróżnicowanej jakości leadów otrzymywanej przez klienta, w przypadku których sama informacja o ich pozyskaniu nie będzie wystarczająca. Konwersje offline to idealna metoda na wydawanie budżetu w najlepszy możliwy sposób. Dzięki konwersjom offline można uzyskać dane lepszej jakości, nie przepalać budżetów i zyskiwać na optymalizacji konta. A to już prosty krok do realizowania założonych celów przez klienta wraz z optymalnym dysponowaniem budżetem.

]]>
https://www.smartyou.pl/blog/konwersje-offline-w-google-ads/feed/ 0
Testy A/B kampanii Facebook Ads — czym są i jak je przeprowadzić? https://www.smartyou.pl/blog/testy-a-b-kampanii-facebook-ads/ https://www.smartyou.pl/blog/testy-a-b-kampanii-facebook-ads/#respond Thu, 18 May 2023 10:00:00 +0000 https://www.smartyou.pl/?p=12026 Testy A/B kampanii Facebook Ads to dla wielu osób pracujących nad ich optymalizacją codzienna praca. Kampanie Facebook Ads należą do grona najpopularniejszych metod reklamowych wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa z praktycznie każdej branży. Nic dziwnego – z Facebooka na co dzień korzysta 1.98 miliarda użytkowników na całym świecie! To medium, które daje wiele możliwości reklamowych, a ich odpowiednie wykorzystanie umożliwia realizację zarówno celów z zakresu budowania marki, jak i sprzedaży. Marketerzy poszukujący skutecznych ustawień kampanii reklamowych w swojej pracy często opierają się na testach kampanii A/B Facebook Ads (tzw. split tests lub testach porównawczych). Sprawdź, czym są testy A/B oraz jak je przeprowadzić. 

Tego dowiesz się z artykułu:

Możliwości testów A/B kampanii Facebook Ads

Testy A/B kampanii Facebook Ads umożliwiają weryfikację dwóch odmiennych strategii reklamowych poprzez modyfikowanie jednej wybranej zmiennej. Oznacza to, że za ich pomocą możesz sprawdzić np. która wersja reklamy cieszy się większym zainteresowaniem, lub które z dwóch wybranych umiejscowień jest skuteczniejsze. 

W ramach testów A/B możesz testować zmienne takie jak np.:

  1. Materiał reklamowy (obraz/film, podstawowy tekst reklamowy, nagłówek, przycisk CTA)
  2. Grupy odbiorców (grupa podobnych odbiorców, niestandardowa, oparta o zainteresowania, lista klientów)
  3. Umiejscowienia (np. Instagram, Facebook, Audience Network)
  4. Inne ustawienia (np. zdarzenia optymalizacji, budżet na poziomie kampanii/zestawu reklam, atrybucja).
Testy A/B kampanii Facebook Ads
Rys. 1. Wybór zmiennej w teście A/B

Jak utworzyć test A/B kampanii Facebook Ads?

Do dyspozycji jest kilka sposobów na utworzenie testu A/B w zależności od tego, jakie zmienne chcesz przetestować. Meta zaleca korzystanie z paska narzędzi Menedżera Reklam, za pomocą którego uruchomisz test porównawczy z wykorzystaniem istniejącej kampanii lub zestawu reklam. Zostaną one tzw. szablonem. 

Aby skorzystać z paska narzędzi, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Przejdź do głównej tabeli w Menedżerze reklam i zaznacz po lewej stronie kampanię lub zestaw reklam, które chcesz przetestować. 
  2. Na pasku narzędzi powyżej kliknij Test A/B.
Testy A/B kampanii Facebook Ads
Rys. 2. Tworzenie testu A/B w Menedżerze reklam.
  1. Określ, w jaki sposób chcesz skonfigurować test: porównanie dwóch istniejących zestawów reklam/kampanii, czy też utworzenie kopii wybranego zasobu. 
Testy A/B kampanii Facebook Ads
Rys. 3. Wybór ustawień testu A/B.

Podczas jednego testu A/B możesz zweryfikować maksymalnie 5 istniejących kampanii lub zestawów reklam. 

Ważne: nie możesz wykorzystywać kampanii, które są już przypisane do innych testów oraz kampanii, w których zastosowano typ zakupu Zasięg i częstotliwość.

  1. Kolejny etap zależny jest od tego, czy wybierzesz utworzenie kopii istniejącego zasobu, czy też istniejące kampanie/zestawy reklam.
    • Jeśli zdecydujesz się na utworzenie kopii istniejącego zasobu, niezbędne będzie również wybranie na tym etapie zmiennej do testu. (rys. 4.)
    • Wybierz istniejące kampanie/zestawy reklam do testów. (rys. 5.)
Testy A/B kampanii Facebook Ads
Rys. 4. Wybierz zmienną do testów.
Testy A/B kampanii Facebook Ads
Rys. 5. Wybór istniejących kampanii/zestawów reklam
  1. Wprowadź nazwę testu. Na ostatnim etapie kluczowe jest określenie sposobu wyłonienia zwycięzcy. Możesz określić istotny wskaźnik, który Meta ma wziąć pod uwagę. Wprowadź czas trwania testu.
Testy A/B kampanii Facebook Ads
Rys. 6. Ustawienia testu A/B

Rekomendujemy, aby na tym etapie wyłączyć opcję zakończenia testu przedwcześnie w przypadku wyłonienia zwycięzcy. Włączenie wskazanej opcji może poskutkować rozwiązaniem testu po zaledwie kilku dniach, co jest zbyt krótkim okresem do wyciągnięcia miarodajnych wyników i wniosków. 

  1. Dokonaj niezbędnych modyfikacji wybranej zmiennej, którą chcesz przetestować. 

To wszystko! Twój test A/B kampanii Facebook Ads został właśnie utworzony. 

Tworzenie testu A/B kampanii Facebook Ads w narzędziu Eksperymenty

Test porównawczy możesz również utworzyć w narzędziu Eksperymenty. Proces tworzenia testu A/B nie różni się znacząco od procedury dostępnej w Menedżerze Reklam. Aby przejść do wskazanego narzędzia, rozwiń w Menedżerze Reklam menu po lewej stronie. Następnie kliknij Wszystkie Narzędzia -> Eksperymenty.

Testy A/B kampanii Facebook Ads
Rys. 7. Instrukcja przejścia do narzędzia Eksperymenty

Istotną różnicą pomiędzy tworzeniem testu A/B w Menedżerze Reklam, a w narzędziu Eksperymenty jest brak możliwości utworzenia kopii istniejącego zestawu reklam. W przypadku narzędzia Eksperymenty możesz bazować wyłącznie na opublikowanych zasobach. 

Jednakże jeśli chcesz przetestować istniejące kampanie, to narzędzie Eksperymenty oferuje jedną, ukrytą opcję, której nie odnajdziesz w panelu Menedżera Reklam! Możesz utworzyć tzw. grupę kampanii i porównać jej wyniki. Wyniki dla testu grup kampanii będą dostępne dla całej grupy łącznie, bez podziału na poszczególne kampanie. 

Testy A/B kampanii Facebook Ads
Rys. 8. Narzędzie Eksperymenty

Inne sposoby tworzenia testu A/B kampanii Facebook Ads

Testy A/B kampanii Facebook Ads możesz utworzyć również na etapie tworzenia nowej kampanii reklamowej lub powielania istniejącego zestawu reklam bądź samej reklamy.

Jak sprawdzić wyniki testu kampanii A/B?

Wybór metody tworzenia testu A/B nie ma wpływu na sposób wyłaniania zwycięzców. System wytypuje ich tak samo w przypadku tworzenia testu z poziomu menedżera reklam oraz w narzędziu eksperymenty. Wyniki testu niezależnie od sposobu jego utworzenia będą dostępne w zakładce Eksperymenty.

Testy A/B kampanii Facebook Ads
Rys. 9. Wyniki testu w narzędziu Eksperymenty

Po rozwinięciu pełnego raportu możesz przeanalizować szczegółowo wyniki przeprowadzonego testu z uwzględnieniem kluczowych metryk, które zostały przez Ciebie wybrane na etapie jego tworzenia.

Testy A/B kampanii Facebook Ads vs samodzielne testowanie

Testy porównawcze są jedną z metod weryfikacji strategii Facebook Ads. Masz również możliwość utworzenia testu na własną rękę poprzez np. kopiowanie aktywnego zestawu reklam, a następnie dokonanie jednej zmiany w jego obrębie. W tym przypadku również testujesz wybrane ustawienia. Jaka jest zatem różnica pomiędzy split test a ‘’ręcznymi’’ testami? W przypadku testu A/B odbiorcy są równomiernie dzieleni, oznacza to, że dany użytkownik zostanie przypisany wyłącznie do jednej kampanii. Zapobiega to powielaniu odbiorców podczas realizacji testu.

Dobre praktyki przy tworzeniu testów A/B

  1. W ramach 1 testu A/B zweryfikuj tylko 1 zmienną.

Wyniki testu okażą się bardziej miarodajne, jeżeli testowane elementy będą identycznie. W sytuacji, gdy jednocześnie zmienisz np. zarówno tekst podstawowy, jak i nagłówek reklamy, nie uzyskasz precyzyjnych informacji, która zmienna miała wpływ na wyniki.

  1. Wybierz grupę odbiorców niewykorzystywaną w innych kampaniach.

Meta rekomenduje przeprowadzenie testu A/B w nowych grupach potencjalnych klientów, ponieważ wybór grupy aktywnej w innych kampaniach może wpływać na wyniki testów. Dzięki wyborowi zupełnie nowej, niewykorzystywanej grupy na koncie, ograniczysz ryzyko nakładania się odbiorców.

  1. Daj algorytmowi czas na uzyskanie wiarygodnych wyników. 

Testy A/B kampanii Facebook Ads mogą trwać maksymalnie 30 dni. Zgodnie z rekomendacjami od Meta, split test powinien trwać co najmniej 7 dni. 

  1. Ustaw w testowanych zestawach reklam/kampaniach budżet w tej samej wysokości.

Aby wyniki były miarodajne, nie zmieniaj budżetów reklam wyłącznie w jednym z testowanych elementów.

Przykłady testów A/B kampanii Facebook Ads

Wiesz już jak utworzyć test porównawczy kampanii Facebook Ads. Przejdźmy zatem do praktycznych przykładów testów, które zrealizowaliśmy dla naszych klientów. 

  1. Test A/B nakładek cenowych dla branży e-commerce

Jeśli prowadzisz kampanie Facebook Ads dla sklepów internetowych, ten test może pomóc Ci zweryfikować skuteczność ustawień kreacji w kampaniach produktowych. Za jego pomocą sprawdzisz, czy Twoi odbiorcy chętniej klikają bądź kupują w momencie, gdy na etapie kreacji reklamowej poznają cenę produktu. A może wręcz odwrotnie?

Kluczowym warunkiem do uruchomienia tego testu jest posiadanie przez sklep katalogu produktów w Menedżerze Sprzedaży.

Test A/B, który przeprowadziliśmy, został zrealizowany w kampanii produktowej skierowanej do podobnych odbiorców. Wykorzystywana w nim grupa odbiorców została utworzona z użyciem Pixela Facebooka. 

Kluczowe ustawienia testu, które zastosowaliśmy:

  • Czas trwania testu: 28 dni
  • Kluczowy wskaźnik, który monitorowaliśmy: CPC (koszt kliknięcia linku)
  • Zmienna: nakładka cenowa 


Na test wydaliśmy 495,58 zł i pozyskaliśmy 1830 kliknięć linku. Zestaw reklam bez nakładki cenowej pozyskał 1261 kliknięcia linku po średnim koszcie na poziomie 0,23 zł. Natomiast reklamy z nakładką cenową wygenerowały 569 kliknięcia linku po średnim koszcie na poziomie 0,36 zł. Oznacza to, że odbiorcy chętniej klikali reklamę, w której nie prezentowaliśmy cen produktów. 

  1. Test A/B zdarzenia optymalizacji dla praktycznie każdej branży (są wyjątki!)

To test porównawczy, w którym sprawdzisz, które zdarzenie optymalizacji zestawu reklam (np. zakup, wyświetlenie strony docelowej, czy też dodanie do koszyka) umożliwia pozyskanie pożądanej konwersji po jak najniższym koszcie. 

Kluczowym warunkiem do uruchomienia tego testu jest posiadanie strony www z zaimplementowanym Pixelem Facebooka. Wystarczy, że we wskazanej domenie monitorujesz co najmniej 2 konwersje. 

Przeprowadziliśmy test A/B dla firmy z branży hotelarskiej. Celem naszych działań było zweryfikowanie, które zdarzenie optymalizacji (kontakt z firmą vs wyświetlenie strony docelowej) umożliwi nam pozyskanie m.in. kliknięć linku w reklamie oraz konwersji kontaktu z firmą po jak najniższym koszcie.

  • Czas trwania testu: 20 dni
  • Kluczowy wskaźnik, który monitorowaliśmy: CPC (koszt kliknięcia linku) oraz koszt kontaktu
  • Zmienna: zdarzenie optymalizacji

Na test wydaliśmy 1000,65 zł i pozyskaliśmy 1 188 kliknięcia linku oraz 12 konwersji kontaktu. Zestaw reklam optymalizowany na wyświetlenie strony docelowej wygenerował 622 kliknięcia linku po średnim koszcie 0,80 zł oraz 8 konwersji kontaktu po średnim koszcie 62,56 zł. Natomiast zestaw zoptymalizowany na kontakt z firmą pozyskał 566 kliknięć linku po średnim koszcie na poziomie 0,88 zł oraz 4 konwersje kontaktu po średnim koszcie 125,04 zł. Oznacza to, że przy optymalizacji na wykonanie kontaktu z firmą, co było naszym celem, pozyskujemy potencjalnie zainteresowanych odbiorców po wyższym koszcie. 

To tylko dwa przykłady obrazujące naszą pracę. W SmartYou co miesiąc wprowadzamy do kampanii Facebook Ads nowe kreacje do testów, uwzględniając różne zmienne. Dzięki temu stale poszukujemy nowych, skutecznych grup odbiorców, kreacji, czy też optymalizacji kampanii. 

Tajniki Marketingu Zero-Waste!

Dowiedz się, czym jest GWARANCJA ZERO-WASTE w kampaniach online i poznaj instrukcję, jak NIE MARNOWAĆ budżetu reklamowego:

  • jak zwiększyć sprzedaż, zachowując ten sam budżet na reklamy Google i Facebook
  • jak zmniejszyć koszty reklam w duchu Zero-Waste, poprawiając sprzedaż

czytaj więcej

Testy porównawcze kampanii Facebook Ads – czy warto?

Testy A/B to sprawdzony sposób na weryfikację skuteczności strategii reklamowej dla kampanii Facebook Ads. Są niezbędnym elementem dla każdego marketera i przedsiębiorcy, który chce rozwijać swoje działania reklamowe poprzez poszukiwanie najskuteczniejszych strategii. Ich prawidłowe ustawienie umożliwia zdobycie cennych informacji o zachowaniach i preferencjach potencjalnych klientów oraz działaniu algorytmu Meta.

]]>
https://www.smartyou.pl/blog/testy-a-b-kampanii-facebook-ads/feed/ 0
Pinterest Ads – 5 sposobów, by wyprzedzić konkurencję https://www.smartyou.pl/blog/pinterest-ads/ https://www.smartyou.pl/blog/pinterest-ads/#respond Fri, 28 Apr 2023 10:00:00 +0000 https://www.smartyou.pl/?p=11947 Sukcesy w Facebook Ads, pierwsze śmiałe kroki jako reklamodawca na TikToku, Google Ads znane jak własna kieszeń i… to wszystko? Niekoniecznie. Niezależnie od realizowanego scenariusza i stopnia zaawansowania w reklamie online, wciąż można sięgać po więcej. Pinterest Ads – czy znasz 5 sposobów, by wyprzedzić w nich swoją konkurencję? Pochylamy się nad reklamą Pinterest i podpowiadamy, jak rozszerzyć reklamowy tort o kolejne ciekawe, i co istotne, konwertujące miejsce w sieci.

Tego dowiesz się z artykułu:

Pinterest – o co tutaj chodzi?

Pinterest jest jednym z najpopularniejszych kanałów social media. W Polsce liczba użytkowników serwisu przekracza już 5 milionów, a ciągła dynamika pozwala wierzyć w dalsze wzrosty.

Użytkownicy na Pintereście szukają inspiracji – pomysłu na stylizację, urządzenie wnętrze, makijaż. Niektóre badania wskazują, że 80% pinterestomaniaków może odkryć w każdym tygodniu nową markę!

Graficy komputerowi oraz pracownicy agencji reklamowych doskonale znają moodboardy, które pomagają w tworzeniu koncepcji kampanii czy samej identyfikacji wizualnej. Pinterest jest właśnie takim moodboardem, mapą myśli, inspiracji, „ładnych rzeczy”. W tym przypadku nie tylko dla pracowników agencji, ale dla każdego użytkownika, który zechce z niego korzystać.

Co to oznacza dla reklamodawcy? Użytkownik Pinteresta może zainspirować się naszym produktem – następnie może przypiąć Pina do swojej tablicy i wrócić do tej inspiracji później. Ale nie tylko – może od razu odwiedzić naszą witrynę, gdzie szerzej zapozna się z ofertą, a od tego już tylko krok do ostatecznej konwersji

Pinterest Ads – dlaczego warto wybrać tę formę reklamy?

Mimo że Pinterest w Polsce nie jest jeszcze obficie zagospodarowany pod względem reklamowym, to skrywa w sobie spory potencjał. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • większość reklamodawców skupia się na Facebooku i Instagramie oraz na TikToku. To oznacza, że Pinterest wyróżnia się mniejszą konkurencją,
  • mniejsza konkurencja w Pinterest Ads oznacza niższe koszty dla reklamodawcy,
  • Polska jest jednym z 34 krajów*, w których dostępne są Pinterest Ads – ten przywilej warto wykorzystać,
  • na Pintereście obecnych jest wielu użytkowników niedostępnych w innych kanałach, w większości to kobiety, które są zwykle bardziej skłonne do zakupów online niż mężczyźni,
  • Pinterest oferuje wiele ciekawych opcji targetowania – kierowanie po zainteresowaniach, słowach kluczowych, listach klientów,
  • Pinterest wyróżnia też jego odmienna specyfika – w mniejszym stopniu służy rozrywce, w większym kreowaniu i realizowaniu potrzeb zakupowych.

Pinterest Ads – Sposób #1

Kampanie Pinterest pozwalają na kreatywność w innym stylu. Podczas gdy Twoja konkurencja skupia się na tym, by oczarować publikę na Facebooku, Instagramie lub TikToku poprzez zapewnienie najlepszej rozrywki, Ty możesz oprzeć działanie na zupełnie innych motywach, bliższych przedsiębiorcy.

Pinterest pozwala odejść od contentu opierającym się na dostarczaniu rozrywki, czy wiedzy. Zamiast tego skupia się na kreowaniu intencji zakupowych.

Co to oznacza dla reklamodawcy? Reklama Pinterest może wprost nawiązywać do produktu i pokrywać się z innymi treściami, do których są przyzwyczajeni użytkownicy Pinteresta. Dzięki temu reklamy rzadziej są dla nich drażniące lub irytujące. To pierwszy sposób, by wyprzedzić swoją konkurencję – pozwól, by Twój produkt zabłysnął na tle innych.

Pinterest Ads – Sposób #2

Stawianie kroku przed konkurencją to pełne wykorzystanie precyzyjnego targetowania, które oferuje Pinterest Ads.

Pinterest Ads pod względem targetowania jest hybrydą Facebook Ads oraz Google Ads. Umożliwia kierowanie reklam po zainteresowaniach oraz słowach kluczowych.

Pinterest oferuje targetowanie reklam na podstawie płci, wieku, lokalizacji, języka, urządzenia, ale i wspomnianych zainteresowań czy słów kluczowych.

Na szczególną uwagę zasługują trzy rozwiązania:

  • targetowanie po zainteresowaniach – pozwala na określenie w precyzyjny sposób grona osób, któremu ma wyświetlać się reklama. Można użyć wyfiltrowanej listy lub też kodów zainteresowań,
  • targetowanie po słowach kluczowych – jedna grupa reklam może być kierowana na maksymalnie 20 000 słów kluczowych! Dobrym rozwiązaniem będzie skupienie się na 25-50 najbardziej pasujących słowach do danych produktów. Podobnie jak w Google Ads słowa kluczowe można dopasowywać w sposób dokładny, przybliżony, do wyrażenia i wykluczający,
  • targetowanie do podobnych odbiorców – tą metodą można kierować reklamy do osób, które przypominają tych znajdujących się na istniejącej już liście odbiorców. 

Pinterest Ads – Sposób #3

Trzecią formą wyróżnienia się w ramach Pinterest Ads jest prezentowanie produktu w różny sposób. Kampanie Pinterest to w końcu nie tylko zwykłe reklamy graficzne, serwis daje o wiele więcej możliwości.

Podstawą wyprzedzenia konkurencji jest wyróżnienie się przy pomocy grafiki. Materiał wideo, kilka grafik w formie karuzeli – to wszystko pozwala zaistnieć na Pintereście.

Jakie formaty reklamowe są dostępne na Pinterest?

  • piny statyczne – klasyczne piny prezentujące produkt na jednym obrazie,
  • piny wideo – krótki format wideo pozwalający zaprezentować dany produkt lub historię. Szczególnie pożądane są filmy do 30 sekund,
  • piny produktowe – reklamy produktowe to takie, które wprost pokazują produkty. Składają się z jednego obrazu i pozwalają odbiorcom kupować produkty, które odkryli na Pintereście,
  • piny karuzelowe – w prezentacji różnych cech produktu pomogą piny karuzelowe składające się z różnych obrazów, które mogą być przewijane przez użytkownika,
  • kolekcje pinów – to ciekawy format hybrydowy, który łączy zdjęcia oraz filmy. Kolekcje są wyświetlane na urządzeniach mobilnych w aktualnościach,
  • piny z pomysłem – to jeszcze jeden interesujący format, dzięki któremu można zaprezentować swoją markę poprzez wciągające historie. Wiele obrazów, filmów i list na jednym pinie to skuteczny sposób, by się wyróżnić.  
Pinterest Ads 1
Źródło: https://blog.hootsuite.com/pinterest-ads/

Pinterest Ads – Sposób #4

Mimo wielu zalet, Pinterest często jest pomijany w układance reklamowej. Nie tylko przez przedsiębiorców, którzy mają prawo być nieświadomi jego potencjału, ale i przez same agencje!

Mniejsza popularność Pinterest Ads może przynieść wiele korzyści – wyprzedzenie konkurencji nie będzie tak czasochłonne i kosztowne jak w innych zakamarkach Internetu.

Korzystając z Pinterest, masz duże szanse zdobycia nowych klientów przed swoją konkurencją. Mała rywalizacja oznacza też mniejsze wydatki – koszty dotarcia do 1000 osób to często jedynie około 2-3 zł!

Pinterest Ads 2
Źrodło: wyniki własne

Pinterest Ads – Sposób #5

Niskie CPM to nie wszystko – sporą zaletą Pinterest Ads jest także brak bariery wejścia.

Pinterest Ads to pełna dowolność kreowania budżetu – nie ma tutaj minimalnych budżetów, można zacząć z inwestycją na poziomie nawet 3 złotych dziennie.

Przy tak niskim budżecie nie można się oczywiście spodziewać zbyt wiele – możliwość testowania od niższych kwot to jednak bezpieczna opcja dla tych, którzy boją się zaryzykować.

Pinterest Ads – wykorzystaj ich potencjał

Mimo niewielkiej popularności w Polsce, Pinterest z pewnością jest wart rozważenia także w sferze biznesowej. Podobnie jak Microsoft Advertising, Pinterest to również nieodkryta przez wielu reklamowa przestrzeń. Reklamy w tym serwisie mają szansę być skuteczniejsze, a odbiorcy w większym stopniu nimi zainteresowani. Wykorzystywanie przez Pinteresta doświadczeń innych portali społecznościowych pozwala tutaj wykluczyć błędy i działać skuteczniej. Czyli tak, by z pewnością wyprzedzić konkurencję.

]]>
https://www.smartyou.pl/blog/pinterest-ads/feed/ 0