Skontaktuj się z nami

+48 500 304 340
kontakt@smartyou.pl

Promuj swoją stronę
Lista artykułów

Ważne zmiany w AdRankingu

AdRanking, czyli system który odpowiada za wyświetlanie reklam AdWords doczekał się dużej aktualizacji. Zobaczmy zatem co uległo zmianie i w jaki sposób powinniśmy dostosować do nich nasze kampanie.

AdRanking kiedyś

Dotychczas AdRanking był obliczany w następujący sposób:

Max. CPC * Wynik Jakości

Zgodnie z powyższym zapisem na pozycję naszych reklam miał więc wpływ Wynik Jakości oraz maksymalna stawka CPC którą byliśmy skłonni zapłacić za kliknięcie. Taka konstrukcja umożliwiała zdrową rywalizację miedzy dużymi oraz małymi Reklamodawcami ponieważ nie wystarczyło tylko ustawić wysokich stawek CPC ale zadbać również o wysoki Wynik Jakości słów kluczowych.

AdRanking odpowiada również za faktycznie płacone przez Reklamodawców stawki za kliknięcie:

Rzeczywisty CPC (rzCPC) = AdRanking Reklamodawcy Poniżej / Twój WJ + 0,03 zł

Oznacza to, że zawsze płacimy tylko minimalnie wyższą kwotę (+0,03 zł) aby być powyżej Reklamodawcy o niższym od naszego AdRankingu. W objaśnieniu zasad aukcji powinna pomóc poniższa tabelka:

ReklamodawcaMax CPCWJAdRankingPozycjarzCPC
Reklamodawca I1,5 zł1015112/10 + 0,03 = 1,23 zł
Reklamodawca II3 zł 412210/4 + 0,03 = 2,53 zł
Reklamodawca III5 zł21038/2 + 0,03 = 4,03 zł
Reklamodawca IV8 zł184Najwyższy rzCPC

Tak więc wysoki AdRanking nie tylko ma wpływ na lepszą pozycję naszych reklam ale (przede wszystkim) wpływa na faktyczne, rzeczywiste stawki CPC.

AdRanking teraz

Do wcześniej omówionej formuły doszedł 3-ci składnik – wpływ rozszerzeń i formatów reklam:

Max. CPC * Wynik Jakości + oczekiwany wpływ rozszerzeń i formatów reklam

Aktualnie więc reklamy zawierające rozszerzenia są w oczach Google uważane za bardziej wartościowe – w wypadku dwóch Reklamodawców o tym samym Max CPC oraz identycznym Wyniku Jakości wyższą pozycję osiągnie ten, który będzie miał aktywne rozszerzenia reklam.

Niestety oficjalny komunikat odnośnie tej zmiany jest pozbawiony konkretnych informacji dotyczących np. sposobu oceny wg. Google które rozszerzenia są najlepiej dopasowane dla danej reklamy. Możemy przypuszczać, że „ważność” danego rozszerzenia będzie również określana na podstawie urządzenia, na którym zostanie wyświetlona reklama czy też będzie zależna od typu miejsca które reklamujemy w AdWords (inne rozszerzenia dla biznesu lokalnego a inne dla witryny e-commerce działającej tylko online).

Rozszerzenia reklam dostępne dzisiaj

Wykonajmy szybki przegląd rozszerzeń które możemy stosować obecnie:

Linki do podstron – jedno z najbardziej popularnych, polega na doklejeniu dodatkowych linków do reklam, które odsyłają w inne miejsca witryny Reklamodawcy niż link główny (dodatkowe oferty, promocje etc.) Od niedawna możemy je ustawiać również na poziomie grup reklam, przez co mogą być jeszcze lepiej dopasowane. Obecne zarówno na komputerach/tabletach jak i telefonach komórkowych.

linki do podstron w Google AdWords

W tym wypadku linki do podstron obrazują różne kategorie wiekowe zabawek dla dzieci.

Rozszerzenia społecznościowe – gdy posiadamy stronę na Google+ możemy uruchomić rozszerzenie które będzie pokazywać w reklamie ile osób lubi naszą witrynę na tym portalu społecznościowym. Dodatkowo może się zdażyć, że jeżeli lubi ją jakiś z naszych znajomych na G+ to zobaczymy taką właśnie informacje w tym rozszerzeniu.

rozszerzenie społecznościowe google plus w AdWords

Standardowe „zliczenie” plusików które pozyskała witryna empik.com

Rozszerzenia lokalizacji – obok naszej reklamy będzie widoczny adres siedziby/lokalu, który po kliknięciu przeniesie użytkownika bezpośrednio na mapę Google z zaznaczonym miejscem przeznaczenia. W wersji na telefony komórkowe dodatkowo podawana jest odległość między nami a danym punktem + istnieje możliwość wytyczenia trasy.

Wersja na komputer:

Rozszerzenia lokalizacji AdWords na komputer

Ta reklama jest dodatkowo wzbogacona o rozszerzenie telefonu komórkowego oraz linków witryny.

Wersja na komórkę:

Rozszerzenia lokalizacji w Google AdWords na komórkę

Rozszerzenie zamiast podać adres wskazuje przybliżoną odległość oraz proponuje wyznaczenie trasy do danego punktu.

Rozszerzenia połączeń – jak sama nazwa wskazuje możemy dodać numer telefonu do bezpośredniego kontaktu (wersja na telefon) bądź do podglądu (wersja na komputer). W przypadku komputera trzeba liczyć się z zablokowaniem rozszerzonego nagłówka (pierwsza linia tekstu przeniesiona do headline’a). Obie wersje rozszerzenia są widoczne na obrazkach zamieszczonych przy opisie rozszerzenia lokalizacji.

Rozszerzenia aplikacji – jeżeli stworzyliśmy aplikację na telefon z systemem iOS bądź Android to możemy ją bezpośrednio promować poprzez rozszerzenia. Użytkownik będzie mieć możliwość użycia linku który bezpośrednio odeśle go do strony aplikacji w AppStore/Sklepie Google.

 

Zmiany które serwuje nam Google mogą mieć wiele skutków, zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Z jednej strony rozszerzenia faktycznie często wzbogacają reklamę i pozwalają na zamieszczanie dodatkowych, wartościowych dla użytkownika informacji. Z drugiej jednak strony możemy pokusić się o stwierdzenie, że Google próbuje co raz bardziej zmarginalizować wyniki organiczne (SEO) i zepchnąć je jeszcze niżej w SERPach.

Dodatkowo pojawia się również ewentualny scenariusz dotyczący rosnących stawek CPC (osoby nieświadome zmian w AdRankingu po zanotowaniu spadków będa upatrywać problemów w za niskich stawkach & gdy co raz więcej osób zacznie wykorzystywać rozszerzenia wzrośnie presja na podwyższanie stawek z racji najlepszej prezentacji reklam z roszerzeniami na pozycjach TOP3).

Jedno jest pewne – rozszerzenia reklam nie są już dodatkiem do naszych reklam, stały się ich integralną częścią, która dodatkowo wpływa bezpośrednio na wyniki naszych AdWordsowych działań. Tak więc czy chcemy tego czy nie – musimy nauczyć się je poprawnie wykorzystywać.

Obserwuj nas:
Kategorie: Google AdWords

Czy wiesz, że?

Interesujesz się reklamą?
Polub nas na Facebooku

Najnowsze wiadomości, inspirujące cytaty i rozbrajające komentarze na temat marketingu – na naszym Facebooku znajdziesz to i wiele więcej. Dołącz do fanów, by poszerzyć swoją wiedzę o reklamie i być na bieżąco!

Poczekaj, to nie wszystko!

Polecane artykuły

Wróć na górę

Nasza strona używa tylko najsmaczniejszych ciasteczek, by zagwarantować Ci przyjemne użytkowanie. Dowiedz się więcej

OK!