Skontaktuj się z nami

+48 ‭602 342 788‬
kontakt@smartyou.pl

Promuj swoją stronę

Wszystko o partnerze zewnętrznym Ads
– co warto wiedzieć i jak wybierać?

Przewiń w dół

Wprowadzenie do reklam online i programu Google Ads

Ads jest produktem reklamowym Google, który wyświetla reklamy osobom poszukującym w witrynach Google i partnerskich produktów lub usług podobnych do tych, jakie reklamodawca ma w swojej ofercie. Reklamowanie się za pomocą programu Ads pozwala docierać do nowych klientów dokładnie w chwili, w której szukają oni produktów i usług oferowanych przez reklamodawcę. W zależności od wybranego typu kampanii reklamodawca może być obciążany za kliknięcia, wyświetlenia lub konwersje. Po uruchomieniu reklam dostarczamy dane dotyczące skuteczności, dzięki czemu partner zewnętrzny reklamodawcy może śledzić, jakie opcje sprawdzają się najlepiej. Ads to program niezawodny, który pomaga dokładnie poznać zwrot z inwestycji w reklamę i umożliwia partnerowi zewnętrznemu wprowadzanie poprawek mających na celu optymalizację konta w celu uzyskania najwyższego możliwego zwrotu z inwestycji. Poza Wyszukiwarką Google reklamy można wyświetlać w sieci witryn partnerskich Google (są to miejsca, w których wyświetlany jest komunikat „Reklamy Google”), w tym w serwisie YouTube. W tej sieci można wykorzystywać inne formaty reklam, takie jak reklamy graficzne i reklamy wideo.

Google i partnerzy zewnętrzni

Naszym zdaniem program Ads może przyczynić się do sukcesu Twojej firmy. Być może jednak nie masz czasu ani zasobów, które możesz poświęcić na utworzenie skutecznego konta Ads i regularne zarządzanie nim. A może po prostu chcesz skorzystać z pomocy eksperta. W tym miejscu do gry wkraczają nasi partnerzy zewnętrzni. Istnieje wiele typów partnerów zewnętrznych, od dużych agencji reklamowych i wydawców katalogów firm po działających indywidualnie konsultantów internetowych. Nasze Programy partnerskie mają na celu pomóc reklamodawcy w wyborze partnera zewnętrznego. Firmy zewnętrzne uczestniczące w tych programach wyświetlają plakietkę w swojej witrynie, a ponadto mają za sobą zdane egzaminy certyfikacyjne. Dwie plakietki wyświetlane najczęściej to Certyfikowany partner Ads i Ads Authorized Reseller. Więcej informacji na temat plakietek i naszych Programów partnerskich znajduje się na stronie www.google.com/intl/pl_pl/partners/about/. Potwierdzenie uzyskania przez daną firmę certyfikatu w naszym Programie można uzyskać, klikając plakietkę w jej witrynie. Jeśli ma certyfikat, zostanie wyświetlona strona profilu firmy w witrynie Google.pl.

Współpraca z partnerem zewnętrznym

Zewnętrzny partner Ads może zaoszczędzić Tobie i Twojej firmie dużo czasu i energii. Najlepsze wyniki można uzyskać, będąc na bieżąco z kampaniami reklamowymi i pozwalając partnerowi wykonywać czasochłonne czynności. Oprócz kosztów reklam partnerzy zewnętrzni często pobierają honorarium. Należy pamiętać, że zarządzanie kampaniami Ads, przedstawianie raportów, odpowiadanie na Twoje pytania, optymalizowanie kampanii i wiele innych czynności wykonywanych przez partnerów to cenna usługa. Naszym zdaniem ważne jest, aby reklamodawca był świadomy łącznego kosztu reklamowania się w Ads, w tym wszelkich opłat naliczanych przez partnera zewnętrznego. Kwota ta pozwoli określić poziom zwrotu z inwestycji (ROI). Poniżej przedstawiamy kilka krótkich wskazówek dla sprytnych klientów:

1. Wybieraj ostrożnie

Wybierając partnera zewnętrznego, szukaj firm mających plakietkę Certyfikowany partner lub Authorized Reseller. W Wyszukiwarce partnerów Google możesz sprawdzić, czy dana firma ma certyfikat, lub znaleźć certyfikowanego partnera. Dokonując wyboru, upewnij się, że wiesz, jaki jest czas trwania umowy zawieranej z partnerem oraz że jest on dla Ciebie odpowiedni. Kilka innych kryteriów, które pomogą Ci wybrać właściwego partnera:

 • Czy dany partner zewnętrzny współpracował wcześniej z firmą z Twojej branży?
 • Czy ma doświadczenie z firmami o podobnych budżetach lub docelowych odbiorcach?
 • Jakie inne usługi partnera – poza Ads – mogą przyczynić się do rozwoju Twojej firmy

2. Wybierz jednego partnera

Podzielenie budżetu na wiele firm zewnętrznych w celu sprawdzenia, która z nich uzyska najlepsze wyniki, może być kuszące. Warto tak zrobić, pod warunkiem, że będą sprawdzane po kolei. Google nie wyświetla więcej niż jednej reklamy firmy na stronie wyników wyszukiwania, więc testowanie wielu firm jednocześnie będzie bardzo trudne.

3. Zdobądź wiedzę

Zapoznanie się z programem Ads na zaawansowanym poziomie może zająć trochę czasu, ale poznanie jego podstaw nie trwa długo. Zapoznaj się z poniższą sekcją „Podstawy programu Ads” lub przejdź do Centrum pomocy Ads pod adresem support.com/google-ads/?hl=pl, aby uzyskać więcej informacji. Poznanie programu Ads pomoże w podejmowaniu trafnych decyzji we współpracy z partnerem zewnętrznym.

4. Zaufaj doświadczeniu

Jeśli współpracujesz z firmą, która zarządza setkami kont Ads, najprawdopodobniej jest ona biegła w obsłudze programu Ads. Jeśli zdaniem partnera niektóre branże mają od dawna wyższy koszt reklamy online lub określone słowa kluczowe nie sprawdzą się w przypadku Twojej firmy, prawdopodobnie wie to z doświadczenia.

5. Oceniaj skuteczność

O ile nie zależy Ci na budowaniu świadomości marki, najważniejszy w Ads jest zwrot z inwestycji w reklamę (tzn. liczba nowych pozyskanych klientów). Warto więc każdego miesiąca poświęcić trochę czasu na ocenę poczynionych inwestycji i wyników, jakie dzięki nim uzyskano.

Na co należy uważać

Uważamy, że zadowolenie reklamodawców z programu Ads ma duże znaczenie. Jeśli nie należysz do grona zadowolonych reklamodawców, napisz nam o tym. Przedtem jednak spróbuj rozwiązać wszelkie problemy wspólnie z partnerem zewnętrznym. Wiele firm zewnętrznych zdobyło nasze zaufanie, działając w najlepszym interesie swoich reklamodawców. Są jednak firmy zewnętrzne, które nie postępują w taki sposób. Poniżej przedstawiamy działania, na które trzeba uważać i o których należy nas poinformować:

 • Brak informacji na temat kosztów i skuteczności kampanii Ads: masz prawo znać co najmniej liczbę kliknięć, liczbę wyświetleń oraz koszt reklam Ads.
 • Gwarantowanie miejsca docelowego reklamy w określonym kanale reklamowym lub na konkretnej pozycji: nie można zagwarantować konkretnej pozycji na stronach wyników wyszukiwania w witrynie Google.pl. Pozycja reklamy Ads jest określana na aukcji i zmienia się dynamicznie podczas każdego nowego wyszukiwania. Niektóre firmy zewnętrzne mogą pobierać honorarium tylko wtedy, gdy uzyskają pożądane miejsce docelowe reklamy, ale firmy gwarantujące określoną pozycję (tzn. najwyższą pozycję za każdym razem, gdy użytkownik wyszuka Twoje słowo kluczowe) przeinaczają działanie programu Ads.
 • Podawanie się za pracownika Google: poproś daną osobę o podanie nazwiska i przesłanie wiadomości e-mail z adresu e-mail google.pl. Jeśli nadal nie masz pewności, prześlij dany e-mail na powyższy adres.
 • Nękanie lub zastraszanie mające na celu zmuszenie Cię do rejestracji: tylko Ty możesz usunąć swoją firmę z bezpłatnych lub zwykłych wyników wyszukiwania w google.pl.
 • Mylące ceny: agencja może nie stosować właściwego budżetu reklamowego, jaki został uzgodniony. Upewnij się, że otrzymasz oficjalny egzemplarz swojej umowy na piśmie.
 • Utrzymywanie, że program Adswpłynie na pozycję firmy w bezpłatnych lub zwykłych wynikach wyszukiwania: reklamy w programie Ads nie mają żadnego wpływu na pozycję firmy w bezpłatnych lub zwykłych wynikach wyszukiwania; są to dwie oddzielne sprawy.

Podstawy programu Google Ads

 • Słowa kluczowe: wybrane słowa lub wyrażenia – gdy użytkownicy wyszukują te słowa w Google, Twoja reklama może pojawić się obok wyników wyszukiwania lub nad nimi.
 • Kliknięcia: liczba kliknięć reklamy przez użytkowników. Wyświetlenia: liczba wyświetleń reklamy.
 • Współczynnik klikalności (CTR): liczba kliknięć podzielona przez liczbę wyświetleń, przedstawiona jako wartość procentowa. Dobry CTR może poprawić średnią pozycję reklamy.
 • Średnia pozycja: średnia pozycja, na której wyświetlana jest reklama po jej wywołaniu. Średnia pozycja 1-8 zazwyczaj oznacza, że reklama jest wyświetlana na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.
 • Koszt: łączna kwota, jaką reklamodawca wydaje w programie Ads.
 • Konwersja: działanie będące wynikiem wyświetlenia reklamy, takie jak połączenie telefoniczne, potencjalna sprzedaż lub sprzedaż. Zazwyczaj jest to dobry sposób mierzenia skuteczności reklam.

Wyłączenie odpowiedzialności

Nie możemy zagwarantować odpowiedzi na każdą wiadomość, ale zapewniamy, że zgłoszone uwagi zostaną przez nas sprawdzone, a w razie potrzeby podejmiemy odpowiednie kroki. Jeżeli masz pytanie dotyczące konta Ads i potrzebujesz pomocy, odwiedź nasze Centrum pomocy pod adresem https://support.google.com/google-ads/?hl=pl.

Wróć na górę