Skontaktuj się z nami

+48 ‭602 342 788‬
kontakt@smartyou.pl

Promuj swoją stronę
Lista artykułów

Jak odzyskać utracone konto na Instagramie?

  • Autor: Magdalena Czerwińska
  • Aktualizacja:

Profile w mediach społecznościowych, a szczególnie na Instagramie, często traktowane są przez ludzi jak wirtualny pamiętnik, w którym dzielą się na przykład interesującymi migawkami z życia. Marki już od dawna wykorzystują potencjał tego kanału do prowadzenia swoich profili firmowych, publikując dopasowane treści oraz zbierając przy tym grono obserwatorów (followersów). 

We wspomnianych działaniach zarówno osoby prywatne, jak i firmy zazwyczaj traktują dostęp do swojego profilu jako pewnik. Platforma jest godna zaufania, a dostęp zabezpieczony hasłem, więc co może pójść nie tak? Często, gdy czujność jest uśpiona, na coraz większą skalę zaczynają wykorzystywać to oszuści. 

Twoje konto na Instagramie zostało ukradzione lub chcesz się przed tym ustrzec? Przygotowałam dla Ciebie garść porad, które pomogą zapobiec utracie profilu, a w najgorszym przypadku – pomóc w jego odzyskaniu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Sposoby, których używają instagramowi oszuści

Na wstępie zaznaczę, że internetowi złodzieje stale zaskakują coraz to nowymi metodami na wyłudzenie dostępu do profilu. Wszelkie próby tzw. phishingu, czyli wyłudzania informacji, warto zgłaszać na przeznaczony do tego oficjalny adres mailowy: phish@instagram.com

Poniższe przykłady to popularne metody, które były również wykorzystane przeciwko kilku markom, z którymi współpracujemy. 

Wiadomość mailowa od “pracownika” Instagrama

Sprawdzasz w pośpiechu pocztę i widzisz maila z tytułem “Your account was currently Disabled” a w treści wiadomości znajdujesz przyczynę “due to the owner not following Community Guidelines”. Co to oznacza? Twoje konto prywatne lub firmowe zostało zablokowane za nieprzestrzeganie zasad społeczności, co brzmi dość ogólnie.Zapewne w myślach zaczniesz wtedy robić szybki rachunek sumienia w poszukiwaniu przyczyny: “czy zasady naruszył mój ostatni post, a może relacja, którą ktoś zgłosił jako nieodpowiednią?”.

W tym samym mailu znajduje się prośba o wypełnienie wniosku z odwołaniem od decyzji. Klikasz w nią, aby szybko odkręcić sytuację lub sprawdzić, co się tam kryje. Napotykasz na ekran logowania IG – nic podejrzanego, wpisujesz login, hasło i… tracisz dostęp do profilu. 

Przede wszystkim po otrzymaniu podobnej wiadomości (scenariusze wyłudzające mogą się różnić) zachowaj spokój i nie postępuj pochopnie, klikając w załączniki lub linki. 

Jak na pierwszy rzut oka rozpoznać oszusta: 

W pierwszej kolejności sprawdź adres mailowy nadawcy. Jakiekolwiek podejrzane znaki: dodatkowe cyfry, duże litery, ogólna domena adresu mailowego to czerwona lampka, która powinna ostudzić Twój zapał do podejmowania jakichkolwiek działań zaznaczonych w mailu. 

Wiadomości mailowe od Instagrama i Facebooka w sprawie kont są wysyłane wyłącznie spod adresów w domenie @mail.instagram.com lub @facebookmail.com.

Po drugie, przeczytaj dokładnie treść wiadomości. Bardzo często scamerzy nie przykładają się do poprawności językowej i merytorycznej, więc możliwe, że łatwo rzucą Ci się w oczy pokaźne literówki i braki w interpunkcji 😉

Wiadomość bezpośrednia (DM) na Instagramie od “oficjalnego” profilu aplikacji

W tym przypadku możemy otrzymać wiadomość od profilu, który podszywa się pod oficjalne konto aplikacji. Treść wiadomości może być podobna do przytoczonego wyżej przykładu – zawsze będzie miała na celu wystraszenie odbiorcy, aby pod wpływem impulsu, dał się nabrać na scam. 

Jak rozpoznać oszusta:

Przede wszystkim zajrzeć na profil, z którego została wysłana wiadomość, ponieważ Instagram nie wysyła wiadomości tego typu w DM

Wiadomość SMS lub na Whatsappie 

Ten sposób to najczęściej metoda na informowanie poszkodowanej osoby o przejęciu jej profilu na Instagramie. Często w ten sposób przekazywana jest także informacja o “okupie” i sposobie jego realizacji, co ma być gwarancją odzyskania konta. 

Jeśli faktycznie nie będziesz mieć możliwości zalogowania się na swoje konto, a sposób na odzyskiwanie hasła nie działa (prawdopodobnie oszust zdążył zmienić maila na Twoim profilu) – nie panikuj. Poniżej znajdziesz sposoby, jak odzyskać konto na Instagramie.

Jak odzyskać utracone konto na Instagramie?

W pierwszej kolejności spróbuj zalogować się na swoje konto i poproś Instagram o wysłanie linku do zalogowania na adres e-mail lub numer telefonu. Jeśli nie będziesz w stanie zalogować się na konto w ten sposób, istnieje jeszcze opcja wygenerowanie przez IG kodu zabezpieczającego, który będzie konieczny przy odzyskiwaniu konta. Dokładne i aktualne instrukcje dla tych kroków znajdują się na oficjalnej stronie pomocy:  https://www.facebook.com/help/instagram/149494825257596

Jeśli powyższe opcje nie zadziałały, pozostaje kontakt przez formularze, które w tym celu udostępnia Instagram. Dostępne możliwości raportowania  kradzieży konta to:

  • Bezpośrednie zgłoszenie o włamaniu na konto [https://www.facebook.com/help/instagram/149494825257596] – w tym formularzu może być konieczna weryfikacja Twojej tożsamości ważnym dokumentem.
  • Zgłoszenie naruszenia zasad społeczności [https://help.instagram.com/contact/383679321740945] – jeśli np. Twój profil został przekształcony przez oszusta i promuje spamerskie treści.
  • Formularz zgłoszeniowy dotyczący naruszenia praw autorskich [https://help.instagram.com/contact/552695131608132] – będzie konieczny w przypadku, kiedy mamy do czynienia z kradzieżą własności intelektualnej (czyli np. treści na profilu firmowym) lub podszywania się. Formularz ten najlepiej wypełnić w języku angielskim, ponieważ trafia do międzynarodowego zespołu. Warto także dołączyć oświadczenie, które będzie pomocne w poświadczeniu praw własności do profilu i publikowanych treści.

Jak zapobiec utracie konta na Instagramie?

Poznaj wskazówki, które pomogą Ci uchronić się przed przejęciem Twojego profilu w aplikacji.

Zachowaj wzmożoną czujność

Nie klikaj w przypadkowe linki z wiadomości! Nie podejmuj również prób logowania na podejrzanych stronach. Pamiętaj, że wszelkie próby tzw. phishingu, czyli wyłudzania informacji, warto zgłaszać na przeznaczony do tego oficjalny adres mailowy: phish@instagram.com

Zweryfikuj wszystkie maile, które wysyła Instagram

Znajdziesz je w aplikacji w zakładce: Ustawienia – Bezpieczeństwo – E-maile z Instagramu. Po otrzymaniu wiadomości, co do której masz wątpliwości, zajrzyj do wspomnianej zakładki i sprawdź, czy pochodzi z oficjalnego źródła. 

Skontroluj wykorzystywane w profilu dane, takie jak telefon i e-mail i ich poprawność

Następnie włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, zarówno na koncie IG, jak i poczcie elektronicznej. Dla aplikacji Instagram opcja ta jest dostępna w zakładce: Ustawienia – Bezpieczeństwo – Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Dodatkowe zabezpieczenie maila utrudni oszustom zalogowanie się również na Twoją pocztę, więc warto włączyć tę opcję w obu miejscach.

Pobierz kody zapasowe z Instagrama na wypadek utraty dostępu do konta mailowego lub numeru telefonu

Warto wiedzieć o tej możliwości i już wcześniej pobrać zestaw kodów odzyskiwania dostępu. Aby to zrobić, należy przejść w aplikacji przez zakładki: Ustawienia – Bezpieczeństwo – Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – Dodatkowe metody – Kody zapasowe. Pobrane kody zachowaj w bezpiecznym miejscu na swoim komputerze lub urządzeniu mobilnym (plik możesz dodatkowo zabezpieczyć hasłem). Więcej informacji znajdziesz na stronie supportu: https://help.instagram.com/1006568999411025

Stosuj różne i silne hasła dla konta na Instagramie oraz skrzynki e-mail

Jeśli boisz się, że je zapomnisz, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z managera haseł, który wygeneruje i zapamięta za Ciebie silne i bezpieczne hasło. Gdychcesz dodatkowo sprawdzić, czy dane powiązane z twoim mailem lub nr telefonu nie wyciekły, skorzystaj ze strony: https://haveibeenpwned.com/

Sprawdź, czy Twój profil nie jest połączony z “podejrzanymi” aplikacjami i zarządzaj powiązaniami z nimi na stronie:

https://www.instagram.com/accounts/manage_access/

Zweryfikuj w Centrum Kont, czy wszystkie połączone profile należą do Ciebie

Jeśli nie, odepnij podejrzane konta na stronie: https://accountscenter.facebook.com/profiles.

W dobie coraz bardziej wyszukanych metod oszustw należy w każdej podejrzanej sytuacji zachować zimną krew i podejść do tematu z rozsądkiem. Często sposoby wyłudzenia danych bazują na emocjach: strachu, roztargnieniu, pośpiechu.Warto zdać sobie z tego sprawę, aby w nagłej sytuacji szybciej połączyć wątki 🙂 

Nasi agencyjni klienci wielokrotnie zgłaszali się do nas z podejrzanymi wiadomościami, które otrzymali. To świadczy o szerokiej skali działania phishingu. Sam artykuł to natomiast zbiór porad, wskazówki które zawsze do nich kierowaliśmy w takich sytuacjach. 

Jak widać, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc zawczasu zabezpieczyć konto prywatne lub firmowe na Instagramie. Szczególnie w przypadku działań biznesowych na IG należy dokładnie przejść listę i na bieżąco weryfikować poziom zabezpieczeń profilu. Dlatego w ramach podsumowania artykułu mam do Ciebie prośbę – sprawdź, czy Twoje konto na Instagramie jest bezpieczne.,Dzięki temu wskazówki,  co zrobić po przejęciu konta, będą Ci już doskonale znana w przyszłości 🙂 

Podziel się:
Obserwuj nas:
Kategorie: Facebook

Poczekaj, to nie wszystko!

Polecane artykuły

Wróć na górę