Skontaktuj się z nami

+48 ‭602 342 788‬
kontakt@smartyou.pl

Promuj swoją stronę
Lista artykułów

Współpraca z agencją PPC – odciążenie czy dodatkowy obowiązek?

 • Autor: Natalia Kozik
 • Dodano:

Kampanie Google Ads, kampanie PPC – prowadzenie własnego biznesu wiąże się z licznymi obowiązkami i zakres prac obsługiwanych przez agencję SEM to jej niewielki wycinek. Jako świadomy właściciel firmy mierzysz się z wyzwaniami związanymi najpierw z pomysłem i opracowaniem strategii marki, następnie z zadbaniem o produkt lub usługę na poziomie planowania produkcji, procesów logistycznych, księgowości, zarządzania zespołem czy opracowania kanałów sprzedażowych.

W gąszczu obowiązków warto znaleźć również czas na wspomniane wcześniej kampanie Google Ads czy szerzej ujęte kampanie PPC. A jeśli brakuje czasu, który należy poświęcić na zaistnienie w świadomości internautów oraz widoczność w social mediach, to promowanie marki w sieci warto powierzyć specjalistom. W tym przypadku pomocna dłoń należy do agencji PPC. 

Tego dowiesz się z artykułu:

Agencja PPC – zapraszamy za kulisy 

Przy codziennym natłoku zadań perspektywa oddelegowania prowadzenia kampanii do agencji wygląda obiecująco. Zwłaszcza gdy planujesz równoległe działania w kilku kanałach. Ty zajmujesz się sprawami swojego biznesu, a kampanie przecież “robią się same”. To częsty mit, który z prawdą ma niewiele wspólnego. Co więc należy do obowiązków agencji SEM?

W poniższym artykule bezwzględnie rozprawimy się z popularnymi tezami na temat pracy agencji PPC. Rozstrzygniemy, co według naszego doświadczenia jest faktem, a co mitem i zasługuje, by znaleźć się na półce z beletrystyką. 

Dowiesz się, czy:

 • wystarczy zacząć, a później kampanie potoczą się same,
 • skuteczność działań zależy tylko od zainwestowanych środków,
 • ma znaczenie, kto zajmie się obsługą kampanii – właściciel firmy, wewnętrzny pracownik firmy czy agencja SEM.

Co wchodzi w skład obowiązków agencji PPC?

W SmartYou kierujemy się “kodeksem”, z którym kojarzą nas również nasi Klienci, a jest nim Gwarancja zero-waste. Współpracę rozpoczynamy więc od rozpoznania potrzeb potencjalnego Klienta i oczekiwań wobec działań PPC, co w późniejszym etapie pozwoli nam świadomie dysponować każdą cenną złotówką z Twojego budżetu. Zagłębiamy się w specyfikę danego biznesu, odkrywamy priorytety, a zespół specjalistów uważnie zapoznaje się z briefem. 

Po pierwsze, brief

Brief i jego zawartość to kluczowy początek efektywnej współpracy, dlatego tak ważne jest, aby był rzetelnie wypełniony. 

Co powinno znaleźć się w briefie?

 • najważniejsze produkty i usługi,
 • czynniki wyróżniające Twoją firmę na tle konkurencji (USP),
 • grupy docelowe,
 • obszar, na jakim planowane są działania,
 • dodatkowe informacje, np. o promocjach i rabatach, sezonowości oferty,
 • cele kampanii,
 • zakładane wyniki,
 • aspekty techniczne, takie jak wdrożenia czy wprowadzanie zmian na stronie.

Po drugie, konfiguracja kont reklamowych

Kolejny krok pracy agencji SEM to konfiguracja kont reklamowych. Po naszej stronie jest weryfikacja wdrożeń i dostępów, m.in. do:

 • Google Analytics, 
 • Google Tag Managera, 
 • Google Merchant Center, 
 • wdrożeń konwersji. 

Jeśli potrzebne są zmiany lub nowe wdrożenia, przygotowujemy instrukcje dla Ciebie lub Twojego dewelopera. Po dopięciu każdego elementu weryfikujemy, czy został zrealizowany, np. dokonując testowej transakcji.

Po trzecie, opracowanie struktury konta

Kolejnym etapem naszej pracy jako agencji PPC obsługującej Klienta jest opracowanie struktury konta dostosowanej do specyfiki danego biznesu. Przygotowujemy teksty reklam oraz listę przykładowych słów kluczowych do podglądu. W razie uwag korygujemy teksty reklam tak, aby w pełni odpowiadały Twoim oczekiwaniom.

Oprócz tekstów reklam istotnym zasobem w kreacjach reklamowych są materiały graficzne. W oparciu o wytyczne z briefu przygotowujemy indywidualny brief graficzny, w którym szczegółowo opisujemy, jak powinny wyglądać grafiki. Uwzględniamy zarówno zawartość grafik – obrazy i nakładki tekstowe, jak i formaty wymagane dla poszczególnych kanałów. 

Pamiętaj, że wizualna prezentacja Twojej oferty może być kluczowa dla wyników kampanii. Zadbaj o przygotowanie profesjonalnych materiałów, które będą wizytówką Twojej marki.

Po czwarte, feed produktowy dla e-commerce oraz User Experience

Jeśli prowadzisz e-commerce, nie możemy zapominać też o feedzie produktowym. Do naszych obowiązków należy przeprowadzenie jego audytu. Po nim otrzymasz podsumowanie z listą elementów wymagających uzupełnienia lub poprawek.

Przyjrzymy się też Twojej witrynie pod kątem User Experience. Jeśli trafimy na elementy, które mogłyby zniechęcić potencjalnych użytkowników do konwersji, takie jak np.: 

 • powolne ładowanie strony, 
 • niepoprawnie działający interfejs, 
 • problemy z płatnościami, 
 • mankamenty estetyczne lub merytoryczne, 

to poinformujemy Cię o tym w krótkim podsumowaniu audytu. Po stronie Twojej lub dewelopera będzie wprowadzenie ich na stronę.

Autorskie rozwiązania agencji SEM – SmartSkrypty oraz SmartFeed.pl

Po dopięciu wszystkich powyższych elementów uruchamiamy na kontach zaplanowane kampanie. Na tym etapie włączamy codzienny monitoring mający na celu bieżącą optymalizację. Każdego dnia czuwamy nad skutecznością i płynnością kampanii, korzystając z autorskich SmartSkryptów. 

Na czym polegają SmartSkrypty? To autorskie narzędzie naszej agencji PPC mające na celu skuteczną opiekę nad kampaniami Klientów i niemarnowanie żadnej złotówki budżetu. Dzięki SmartSkryptom nasi specjaliści błyskawicznie otrzymują powiadomienia o wydarzeniach na kontach reklamowych, które wymagają analizy i działania. 

Przykład? ‘LinkChecker’ wykrywa niedziałającą stronę internetową lub przekierowanie i natychmiast wysyła powiadomienie. Natomiast ‘Kontrola budżetów’ informuje o wydatkach, gdy zaczynają odbiegać od założeń.

Oprócz SmartSkryptów dysponujemy dodatkowymi narzędziami, rozwiązaniami i możliwościami. Poznaj listę dodatkowych korzyści płynących ze współpracy ze SmartYou:

 1. Zbudowaliśmy porównywarkę SmartFeed.pl, która pozwala nam kupować reklamy produktowe dla Klientów o 20% taniej.
 2. Nasi Klienci mają stały dostęp do kont. Mogą przyglądać się naszej pracy, a jeśli pojawiają się pytania lub wątpliwości – zapewniamy pomoc i dzielimy się wiedzą.
 3. Dzięki wąskiej specjalizacji stale doskonalimy narzędzia umożliwiające efektywną pracę na kampaniach.
 4. Wszystkie działania podporządkowujemy gwarancji zero-waste. Unikamy jak ognia przepalania budżetów i priorytetyzujemy rentowne kampanie.
 5. Mamy status Google Partner Premium – to odznaczenie, które otrzymują agencje reklamowe wykazujące się najlepszymi wynikami kampaniach w Google Ads. Będąc w czołówce, otrzymujemy dostęp do narzędzi beta, uczestniczymy w specjalnych szkoleniach i mamy dedykowane wsparcie. 
 6. Nad Twoimi kampaniami codziennie czuwa zespół doświadczonych specjalistów. Poza bieżącą optymalizacją kampanii dbamy o rozwój Twoich kont reklamowych. Dążąc do maksymalnej efektywności działań PPC, testujemy nowe opcje i aktualizujemy zasoby oraz pomagamy w rozwiązywaniu nietypowych problemów, takich jak ograniczenia reklam lub problemy z wdrożeniami.

Współpraca z agencją SEM

Moment dostarczenia wszystkie elementów wymaganych przez agencję SEM to zielone światło do startu działań specjalistów. Czy jednak aby na pewno jest to czas, w którym Wasze drogi się rozchodzą? Oczywiście, że nie.

Opieka nad kontami reklamowymi to nie tylko ustawianie kampanii, optymalizacja stawek i strategii. Oprócz tych rutynowych czynności konieczna jest aktualizacja i dostosowanie zasobów reklam. To szczególnie istotne dla produktów sezonowych, np. z branży fashion, okazjonalnych dodatków, upominków lub ofert dostosowywanych do pór roku (przykładowo sprzedaż rowerów latem, a nart zimą). Użytkownik, klikając w reklamę, spodziewa się odpowiedniej zawartości na stronie, do której zostanie przekierowany. 

Przykładowo: sprzedajesz damską odzież wierzchnią, i na stronie dodane są już jesienne trencze i ocieplane kurtki, ale agencja SEM wciąż nie otrzymała od Ciebie nowych grafik. Twój potencjalny Klient, widząc reklamę z cienką ramoneską z wiosennej kolekcji, nie zorientuje się, że jesienne nowości są już dostępne na stronie. Dlatego tak istotne jest, aby płynnie przekazywać nowe grafiki do specjalistów.

Podobnie jest w przypadku promocji. Jeśli chcesz, aby akcja zniżkowa była widoczna – przygotuj efektowne grafiki, komunikujące aktualną obniżkę. Mogą być kierowane zarówno do Twoich stałych Klientów, zachęcając ich do ponownych zakupów, jak i do nowych odbiorców. Pierwsze zakupy w promocyjnej cenie to doskonała okazja dla kupujących, aby przetestować produkty nieznanej marki lub sklepu. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w okresie przedświątecznych okazji i okresu Black Friday/Black Week.

Jeśli planujesz zmiany w strukturze lub zawartości swojej strony internetowej, tymczasowe zawieszenie strony koniecznie poinformuj o tym agencję. W przypadku modyfikacji adresów url poszczególnych podstron wcześniejsza aktualizacja zapewni płynność działania kampanii. Zmiana domeny może być równoznaczna z przeprowadzeniem od nowa wszystkich wdrożeń, od których zależy skuteczność optymalizacji. 

Kampanie osiągają zakładane KPI, a Ty nie odczuwasz zadowolenia z efektów płatnych działań? Bieżąca sytuacja ekonomiczna może mieć wpływ na różne czynniki, takie jak koszty prowadzenia firmy czy popyt na Twoją ofertę. Swoje obserwacje i wątpliwości bezzwłocznie zgłoś agencji – wówczas możliwe będzie omówienie problemu i znalezienie odpowiedniego rozwiązania.

Pozostań w kontakcie ze swoją agencją PPC

Podsumowując, współpraca z agencją PPC to działania obustronne, które nie kończą się wraz ze startem pierwszych kampanii i dostarczeniem wymaganych materiałów.

Dla przypomnienia – informuj agencję zawsze, gdy:

 • zmienia się asortyment w Twoim sklepie,
 • zbliża się akcja promocyjna,
 • Twoja oferta jest sezonowa i przychodzi czas na zmianę,
 • planujesz prace administracyjne w obrębie witryny lub strona tymczasowo nie działa,
 • efekty płatnych działań nie są dla Ciebie satysfakcjonujące.

Oprócz optymalizacji kont, do osiągnięcia zakładanego celu kluczowa jest stała komunikacja i płynna wymiana informacji. Do tego też zachęcamy wszystkich naszych Klientów. 

Podziel się:
Obserwuj nas:
Kategorie: Google AdsAnalityka

Poczekaj, to nie wszystko!

Polecane artykuły

Wróć na górę